Aktualności

Lublin: Nietrzeźwy kierowca autokaru chciał wieźć dzieci na wycieczkę

Data publikacji 11.07.2017

40-letni kierowca autokaru, który dziś rano miał wieźć dzieci na wycieczkę do Zamościa i Krasnobrodu miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Do zdarzenia doszło po godzinie 9:00 w Bychawie na ul. Kwiatkowskiego tuż przed odjazdem autokaru. Nieodpowiedzialny kierowca odpowie za swoje postępowanie przed Sądem. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło dzisiaj po godz. 9:00 na ul. Kwiatkowskiego w Bychawie. Na parking przy kościele udali się policjanci z Komisariatu Policji w Bychawie. Na prośbę organizatora mieli sprawdzić stan trzeźwości kierujących autokarami przed wyjazdem na zorganizowaną wycieczkę do Zamościa i Krasnobrodu. Na miejsce przyjechało 5 autokarów, które miały zabrać około 200 dzieci na wycieczkę. Policjanci po przebadaniu czterech kierujących, przystąpili do sprawdzenia stanu trzeźwości ostatniego kierującego, 40-letniego mieszkańca Kraśnika, który okazał się być nietrzeźwy. Badanie  wykazało, że ma w organizmie ponad pół promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Nieodpowiedzialny 40-latek odpowie teraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przed Sądem. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego czyn ten zagrożony jest karą do 2 lat pozbawienia wolności oraz utratą uprawnień do kierowania nawet na 15 lat.

Pamiętajmy! Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie, które nie wywołuje widocznych zmian w zachowaniu się człowieka powoduje zaburzenia reakcji wzrokowej, słuchowej oraz pogarsza precyzje ruchów.

W okresie wakacji w sposób szczególny będziemy czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wyjazdów na wakacje oraz powrotów z miejsc wypoczynku. Zachęcamy do zgłaszania kontroli autokarów wycieczkowych przed podróżą.

Zgłoś kontrolę autokaru

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Jeśli nauczyciel, rodzic czy organizator wyjazdu będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące stanu technicznego autokaru lub stan trzeźwości kierowcy będzie budził wątpliwości, należy swoje spostrzeżenia zgłosić policjantom.

K.K.

Powrót na górę strony