Aktualności

KWP: Ponad 80 Pań zakończyło kurs "Bezpiecznej kobiety"

Data publikacji 21.06.2017

Certyfikaty oraz gratulacje od I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie otrzymało ponad 80 Pań, które właśnie wczoraj zakończyły trzymiesięczny kurs samoobrony pod nazwą „Bezpieczna Kobieta”. Od kwietnia Lublinianki pod okiem wykwalifikowanych instruktorów przyswajały teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące m.in. sposobów obrony przed napastnikiem. Na zakończenie kursu, Panie pokazały wczoraj to, czego nauczyły się przez ostanie miesiące. Część z nich już zapowiedziała, że weźmie udział w II edycji kursu, która odbędzie się po wakacjach.

Już podczas kwietniowych zapisów było wiadomo, że kurs będzie cieszył się ogromnym powodzeniem, ponieważ zainteresowanie tym przedsięwzięciem przeszło najśmielsze oczekiwania. Do udziału w projekcie przystąpiło ponad 80 kobiet. Ponieważ akcja adresowana była do wszystkich Pań bez względu na wiek, wykształcenie czy wykonywany zawód, wśród uczestniczek znalazły się zarówno uczennice, studentki, czy osoby pracujące.

Każda kobieta, bez względu na wiek może stać się potencjalną ofiarą przestępstwa, dlatego udział w kursie  był doskonałą okazją do tego, aby poznać i nauczyć się podstawowych elementów samoobrony. Konspekty zajęć kursu opracowali policjanci z Wydziału Prewencji KWP w Lublinie, z inicjatywy których zrodziła się potrzeba zorganizowania takiego przedsięwzięcia.

Pod okiem instruktorów Shirojkai  Judo Club, w tym mistrza świata w judo, kobiety uczyły się chwytów pozwalających na skuteczne odpieranie ataków  przeciwnika.   Panie wzięły także udział  w zajęciach  zakresu psychologii, prawa, prewencji kryminalnej. Z kolei w spotkaniu z wykwalifikowanym ratownikiem medycznym przyswoiły algorytmy postępowania w przypadku powstania zagrożenia dla życia i zdrowia a także podstawowe czynności ratownicze. Panie spotkały się również z funkcjonariuszem Samodzielnego Pododdziału Anyterrorystycznego Policji w Lublinie, który  przedstawił zasady postępowania podczas ataku terrorystycznego, sposoby uchronienia się przed negatywnymi skutkami innych niebezpiecznych zdarzeń o charakterze masowym.

 

Zajęcia odbywały się w każdym tygodniu przez ostatnie trzy miesiące na terenie VI L.O. im. H. Kołłątaja  w Lublinie. Wczoraj odbyło się uroczyste zakończenie kursu.

Zanim jednak to nastąpiło, Panie musiały pokazać to, czego nauczyły się w ciągu tych ostatnich trzech miesięcy. Po dosyć energicznej rozgrzewce, pod bacznym okiem Pana Waldemara Białowąsa – prezesa Shirojkai  Judo Club, zaprezentowały na macie techniki obezwładniania napastnika, podstawowe chwyty i pady.

W końcu nadszedł czas na gratulacje wręczenie certyfikatów. Uczestniczki otrzymały je z rąk I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie insp. Roberta Szewca. Komendant nie krył zdumienia z prezentowanych przez nie umiejętności, które ocenił bardzo wysoko. Paniom za uczestnictwo w kursie podziękował też prezes Shirojkai  Judo Club. Instruktor zwrócił uwagę na to, że wiele kobiet nie tylko podniosło swoją sprawność fizyczną, ale pokonało bariery dotyczące świadomości własnego ciała, wzmocniły pewność siebie.

Miłym zaskoczeniem dla organizatorów był fakt, że w  kursie wzięły udział rodziny, głównie mamy z córkami, czy siostry. Pani Beata i Joanna -  mama i córka - bardzo pozytywnie oceniły kurs. Jak oznajmiły, uczestnictwo w zajęciach zrodziło się z potrzeby  nauki zachowania się w sytuacji zagrożenia. Tak spodobały im się zajęcia, że już zadeklarowały uczestnictwo w kolejnej edycji. Podobnego zdania są też inne Lublinianki: Pani Edyta z siostrą Anetą i jej córką Izabelą, czy Pani Monika z córką Karoliną. Panie, które mieszkają na tym samym osiedlu, wspólnie zdecydowały się wziąć udział w „Bezpiecznej kobiecie”. Jak powiedziały, kurs dał im możliwość nie tylko podniesienia sprawności fizycznej, ale i wyrobienia pewności siebie, nauki zapanowania nad własnymi emocjami i strachem w sytuacjach wymagających podjęcia natychmiastowej reakcji.

Wszystkie uczestniczki kursu samoobrony na koniec spotkania otrzymały róże, które wręczył Naczelnik Wydziału Prewencji  KWP – insp. Wojciech Czapla.

Ponieważ policjanci już otrzymują zapytania o kolejne kursy samoobrony, zapowiadają, że druga edycja, ruszy już po wakacjach.

AK

Powrót na górę strony