Aktualności

KWP: Bezpieczny weekend na drogach i kampania „Łapki na kierownicy”

Data publikacji 14.06.2017

„Łapki na kierownicę” to hasło ogólnopolskiej kampanii, która będzie realizowana w dniach 14 - 25 czerwca 2017 roku. Akcja dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. O tym jak należy bezpiecznie zachowywać się na drogach przypominamy w związku ze zbliżającym się czerwcowym weekendem. Duża grupa zmotoryzowanych osób wyruszy w trasy. To, czy dojedziemy bezpiecznie do celu, w dużej mierze zależy od nas samych: kierowców, rowerzystów i pieszych.

      

„Łapki na kierownicę” to hasło ogólnopolskiej kampanii, która będzie realizowana w dniach 14 - 25 czerwca 2017 roku.  Akcja dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom w ruchu drogowym, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku. Policja będzie realizowała kampanię wspólnie z firmą Neptis S.A. będącą operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik.  Kierujący, którzy „na starcie” włączą aplikację Yanosik, w chwili gdy zadzwoni telefon, a samochód będzie w ruchu, otrzymają na swój aparat telefoniczny żartobliwy komunikat w formie graficznej przestrzegający przed odbieraniem rozmów w trakcie jazdy.

      

Korzystanie z telefonów komórkowych podczas kierowania pojazdem to najczęściej wybieranie numerów, rozmowy, pisanie i czytanie SMS-sów, fotografowanie oraz szereg innych czynności odwracających uwagę od sytuacji na drodze. Takie zachowania stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla kierowców, ale dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Rozmowa przez komórkę nie tylko zaburza uwagę kierowcy, ale również pogarsza jego sprawność psychomotoryczną.

                                                

W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

      

Mimo obowiązujących przepisów i restrykcji związanych z  brakiem ich przestrzegania widok rozmawiającego przez telefon komórkowy kierowcy jest w Polsce dość powszechny. Na terenie województwa lubelskiego w 2015 roku policjanci ujawnili 4427 a w 2016 roku 4049 kierujących pojazdami, którzy popełnili przedmiotowe wykroczenie. W ciągu pięciu miesięcy 2017 roku ujawniono 1657 przypadków nie stosowania się przez kierujących do omawianego przepisu.

O bezpiecznym korzystaniu z zestawów głośnomówiących oraz o innych zasadach zachowania na drodze przypominamy przed czerwcowym weekendem. W tym czasie policjanci będą prowadzili ogólnopolskie działania.

W dalszym ciągu jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wyprzedzanie, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nie zachowywanie właściwych odstępów między pojazdami, to wykroczenia regularnie popełniane przez kierujących, przyczyniające się do wzrostu liczby wypadków i kolizji drogowych Dodatkowo brawura, brak wyobraźni są również nieodłącznym elementem niewłaściwego zachowania podczas jazdy. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę także na wszelkie zachowania związane z brakiem kultury niektórych kierowców - wyprzedzaniem stojących w korkach aut czy zajeżdżaniem innym kierowcom drogi. Będą także sprawdzać, czy podróżujący mają zapięte pasy i czy najmłodsi przewożeni są w fotelikach. W razie konieczności będą ręcznie kierować ruchem, by rozładowywać zatory. Policjanci będą też korzystać z alkomatów i narkotesterów .

Szczególnie jutro, podczas obchodzonych uroczystości „Bożego Ciała”, policjanci będą zabezpieczać trasy przemarszu procesji, przebiegających na większości drogach. W związku z tym niektóre z  ulic będą  na kilka godzin wyłączona z ruchu. Policjanci zadbają o bezpieczeństwo wszystkich uczestników procesji oraz zwrócą szczególną uwagę na kierowców, którzy nie zastosują się do wprowadzonych tymczasowych zmian w ruchu drogowym.

Apelujemy zarówno do uczestników uroczystości o zachowanie rozwagi przy poruszaniu się po drogach, jak także kierowców o cierpliwość, wyrozumiałość i szczególną ostrożność.

 

R.L.R.

Powrót na górę strony