Aktualności

Kraśnik: Współczesne cyberzagrożenia. Szkolenie policjantów i pedagogów szkolnych

Data publikacji 09.06.2017

Policjanci i pedagodzy szkolni z powiatu kraśnickiego uczestniczyli wczoraj w szkoleniu którego celem było przybliżenie i rozszerzenie wiedzy na temat współcześnie jednego z największych zagrożeń jaką jest cyberprzestępczość. Szkolenie prowadzili specjaliści w zakresie cyberprzestępczości, psychologii i uzależnień. Poszerzenie wiedzy przez uczestników w tym temacie pozwoli na łatwiejsze identyfikowanie zagrożenia, zwalczanie i zapobieganie skutkom.

    Jednym z największych obecnie zagrożeń społecznych jest cyberprzestępczość, czyli zachowania niezgodne z prawem popełniane przy wykorzystaniu Internetu i telefonii komórkowej. Często komputer i telefon komórkowy jest głównym narzędziem do popełniania czynów zabronionych.

    Wymienić można przede wszystkim takie przestępstwa jak: oszustwa dokonywane przy zawieraniu różnego rodzaju transakcji, rozprzestrzenianie za pośrednictwem sieci materiałów pornograficznych z udziałem osób poniżej 15 roku życia, przestępstwa, których znamiona zawierają się w przepisach Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych, stalking, grooming, czyny związane z kradzieżą tożsamości i wszelkich danych.

    Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Kraśniku  odbyło się szkolenie w którym udział wzięli pedagodzy ze szkół powiatu kraśnickiego oraz policjanci z kraśnickiej komendy. Szkolenie zostało zorganizowane przez współudziale Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Przybyłych na szkolenie gości oraz prelegentów przywitał Komendant Powiatowy policji w Kraśniku nadkom. Marek Tchórz oraz Starosta Kraśnicki Andrzej Maj. 

  Uczestnicy mogli uzyskać informacje, jak skutecznie zapobiegać i walczyć z cyberprzestępczością. W szkoleniu uczestniczył Ekspert Wydziału d.w.  z Cyberprzestępczością KWP  w Lublinie i jego prelekcja na temat zagrożeń i sposobów ochrony była głównym tematem spotkania. Część swojej specjalistycznej wiedzy przekazał obecnym na spotkaniu osobom, które z racji pełnionych obowiązków mogą się spotkać z osobami pokrzywdzonymi w wyniku działania cyberprzestępców. Szczególnie chodzi w tym wypadku o dzieci, które bardzo często korzystają z Internetu i to one są najczęściej nieświadomymi ofiarami przestępstw.

   Zagrożenia dzieci i młodzieży w Internecie oraz sposoby reagowania na nie omówiła również prowadząca kolejną prelekcję w zakresie cyberprzestępczości -  pedagog z Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno -Pedagogicznych w Kraśniku. W tym wykładzie poruszona została kwestia pomocy osobom pokrzywdzonym przez cyberprzestępców.

   Kolejnym tematem zawartym w szkoleniu było uzależnienie od komputera. To jest również coraz częściej spotykane zagrożenie dla osób młodych ale również dla dorosłych. Zauważamy, że nasze dzieci nie mogą obyć się bez komputera i a co za tym idzie internetowych portali społecznościowych i komunikatorów.  W jaki sposób można temu zapobiegać radziła specjalistka Ośrodka Terapii Uzależnień w Kraśniku.

JM

Powrót na górę strony