Lublin: Policyjni wodniacy na posterunku
Posterunek Wodny nad Zalewem Zembrzyckim w Lublinie już otwarty. Mundurowi posiadający kwalifikacje stermotorzysty i ratownika wodnego pełnią służbę w systemie dwuzmianowym. Na porannych zmianach ich działania wspierają strażnicy miejscy oraz policyjne patrole rowerowe. Dzisiaj rusza akcja informacyjno – edukacyjna pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”.
W sezonie zalew przyciąga bardzo dużo ludzi wypoczywających i szukających ochłodzenia w wodzie, a tu trzeba dopilnować, aby nikomu nie stała się krzywda i co chwilę upewniać się, że osoby pływające na żaglówkach, pontonach, kajakach czy rowerach wodnych są do tego odpowiednio przygotowane. I co również ważne, kontrolować i upominać, aby nie pito alkoholu oraz przestrzegać przed kąpielą po jego spożyciu.
Do najważniejszych zadań patrolu wodnego należy: kontrola jednostek pływających pod kątem trzeźwości kierujących, dokonywanie kontroli kąpielisk pod kątem spożywania alkoholu oraz wchodzenia do wody po jego spożyciu, obejmowanie szczególnym nadzorem rejonu tzw. „dzikich kąpielisk” pod kątem przeciwdziałania utonięciom oraz kontrola wędkarzy pod kątem legalności połowu i zwalczanie kłusownictwa wodnego.
Posterunek Wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie funkcjonuje w miesiącach letnich do 30.09 w godz. 8:00 – 20:30. Funkcjonariusze pełnią służbę w systemie dwuzmianowym. Delegowanych do pełnienia służby jest 5 policjantów Komendy Miejskiej Policji w Lublinie wspomaganych na porannych zmianach przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Lublinie. Każdy z nich posiada kwalifikacje stermotorzysty i ratownika wodnego. Funkcjonariusze mają do dyspozycji łódkę, radiowóz, rowery oraz sprzęt ratowniczy. Dodatkowo ich działania nad zbiornikiem wodnym wspierają policyjne patrole rowerowe z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie w godz. 10:00 – 18:00. Od początku sezonu policjanci z patrolu rowerowego ujawnili m. in. nietrzeźwego rowerzystę, osobę poszukiwaną oraz zatrzymali sprawcę rozboju.
W 2016 roku nad zalewem nie doszło do żadnego tragicznego zdarzenia. W dużej mierze jest to zasługa funkcjonariuszy pełniących służbę w Posterunku Wodnym, którzy czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających osób. W ubiegłym roku mundurowi uratowali z zalewu tonąca matkę i jej 6-letnią córkę.
Dzisiaj rusza akcja informacyjno – edukacyjna pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, przygotowana przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji w ramach Kampanii MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Akcja poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą i skierowana jest do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Głównym jej celem jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków utonięć.
Przed nami szczyt sezonu wypoczynkowego, przy tej okazji policjanci apelują, aby nasz pobyt nad wodą był bezpieczny, należy przestrzegać kilku zasad:
-
Wypoczywając nad wodą korzystajmy tylko z kąpielisk strzeżonych.
-
Należy pamiętać by nie skakać do wody płytkiej oraz wody o niezbadanym dnie.
-
Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzajmy się gwałtownie w wodzie – róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
-
Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragedią.
-
Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.
-
Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób – takie sytuacje często kończą się kradzieżą.
-
Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.
K.K.