Aktualności

KWP: XVI Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne

Data publikacji 25.05.2017

Odtworzenie miejsca zdarzenia na podstawie protokołu oględzin, oględziny miejsca wybuchu w terenie leśnym, czy oględziny miejsca pożaru to tylko niektóre z praktycznych zadań, z którymi zmagali się technicy kryminalistyki podczas XVI Regionalnych Warsztatów Kryminalistycznych w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. W trakcie praktycznych symulacji zdarzeń policyjni technicy z sześciu garnizonów policji doskonalą przydatne w służbie umiejętności.

   

Tegoroczne XVI Regionalne Warsztaty Kryminalistyczne odbywają się w Suścu koło Tomaszowa Lubelskiego. Uczestniczą w nich funkcjonariusze wszystkich zespołów techniki kryminalistycznej garnizonu lubelskiego Policji oraz garnizonów Policji z województw: podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i Komendy Stołecznej Policji, technicy ze Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej, a także przedstawiciel Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego KGP.

    

Prowadzącymi warsztaty są policjanci i pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Warsztaty rozpoczęły się w poniedziałek 22 maja i potrwają do soboty. Cały cykl szkoleniowy podzielony jest na dwa etapy. W każdym z nich udział bierze około 100 uczestników.

   

Tematyka tegorocznych warsztatów  jest bardzo szeroka, obejmuje zagadnienia z dziedziny daktyloskopii, mechanoskopii czy osmologii. Podczas praktycznych zajęć uczestnicy sprawdzają swoje umiejętności w zadaniach takich jak: odtworzenie miejsca zdarzenia na podstawie protokołu oględzin, oględziny miejsca wybuchu w terenie leśnym, oględziny miejsca pożaru, wypadku drogowego czy np. zdarzenia o podłożu seksualnym. 

   

Ponieważ wykonywanie oględzin i zabezpieczanie śladów to praca żmudna wymagająca dokładności i precyzji, warsztaty to  przedsięwzięcie niezwykle cenne. Z pewnością zdobyta wiedza z omawianych zagadnień i umiejętności przećwiczone podczas praktycznych zajęć przydadzą się technikom w codziennej służbie.

K.K.

Powrót na górę strony