Aktualności

KWP: "Kręci mnie bezpieczeńśtwo" - inauguracja akcji na Lubelszczyźnie

Data publikacji 23.04.2017

Lubelska policja włączyła się do akcji pn. Kręci mnie bezpieczeństwo, promowanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i MSWiA. Policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KWP w Lublinie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Lublinie oraz Asystentem Prezydenta Miasta Lublin ds. Polityki Rowerowej rozmawiali o bezpieczeństwie z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego.

Celem akcji profilaktycznej jest edukacja uczestników ruchu drogowego w kontekście bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.  Wszyscy, którzy przyszli wczoraj do Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskie 4 mogli uczestniczyć zarówno w zajęciach praktycznych jaki i teoretycznych dotyczących edukacji rowerowej dla dzieci w wieku 10+ oraz ich rodziców.

Przy okazji można było zobaczyć prezentację specjalistycznego sprzętu Policji, prezentację roweru transportowego „Cargo bike” oraz przyczepki rowerowej oraz oznakować  rower. Wczorajszy piknik był także okazją do sprawdzenia stanu technicznego roweru. Przy okazji Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie przeprowadzili dla osób chętnych instruktaż z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

Przy tej okazji przypominamy najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach. Rowerzysta w świetle "Kodeksu drogowego" to kierujący, i tak jak każdy uczestnik ruchu drogowego jest zobowiązany do przestrzegania przepisów, stosowania się do znaków i sygnałów drogowych, poleceń i sygnałów osoby uprawnionej do kierowania ruchem lub do kontroli ruchu drogowego.

Do najczęstszych wykroczeń popełnianych przez kierujących rowerami należą:

- nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu,

- nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych,

- nieprawidłowe wyprzedzanie,

- nieprawidłowe skręcanie,

Rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy jest sprawne i "na miejscu" obowiązkowe wyposażenie, czyli:

- co najmniej jeden sprawny hamulec,

- dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,

- z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej - może być migające,

- z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej - może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej - o kształcie innym niż trójkąt.

 

O tym pamiętaj

Rowerzyści muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów "Kodeksu drogowego". Dziecko, które nie ukończyło 10 lat może poruszać się po drodze jedynie pod opieką osoby dorosłej i jest wówczas traktowane jak osoba piesza. Natomiast po ukończeniu 10 roku życia może jeździć rowerem po drogach po uzyskaniu "pierwszego prawa jazdy", czyli karty rowerowej.

 

R.L.R

Powrót na górę strony