Biała Podla: Rozmawiali o aplikacji Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Bialscy dzielnicowi w ramach codziennych obchodów przybliżają mieszkańcom informacje o nowoczesnych formach kontaktu z Policją. Wczoraj w Klubie Kultury Eureka odbyło się spotkanie z seniorami podczas, którego starszy aspirant Radosław Macieszczuk omówił m.in.: założenia aplikacji „Moja Komenda” oraz „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa”.
W ramach codziennych obchodów, dzielnicowi spotykają się z mieszkańcami powiatu bialskiego, przybliżając im informacje o dostępnych obecnie, nowoczesnych formach kontaktu z Policją. Organizują również spotkania, podczas których poruszane są ważne dla bezpieczeństwa mieszkańców kwestie, w tym informacje na temat narzędzi, które w realny sposób wpływają na poprawę bezpieczeństwa.
Wczoraj po południu dzielnicowy st. asp. Radosław Macieszczuk spotkał się
z członkami klubu seniora. Spotkanie to odbyło się w bialskim Klubie Kultury Eureka. W trakcie prelekcji funkcjonariusz przybliżyli zebranym założenia aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, gdzie w bardzo szybki i łatwy sposób odnaleźć można informacje na temat „ swojego dzielnicowego” jak też informacje dotyczące najbliższej jednostki Policji.
Ta bezpłatna aplikacja jest bardzo łatwa w obsłudze. Pozwala jednym kliknięciem ustalić kontakt do swojego dzielnicowego. Wystarczy wpisać adres, aby sprawdzić, który policjant odpowiada za dany rewir. Możemy również wyszukać dzielnicowych także po ich imieniu i nazwisku. Gdy chcemy połączyć się z funkcjonariuszem wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie offline. Użytkownik nie musi mieć dostępu do Internetu, aby odnaleźć swojego dzielnicowego. „Moja Komenda” dostępna jest na telefony z Android i iOS. Usługa jest bezpłatna.
Podczas spotkania nie zabrakło również informacji na temat aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” – dostępnym online interaktywnym narzędziu informatycznym, dzięki któremu każdy mieszkaniec może zareagować na zagrożenia czy podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Może też sprawdzić czy w jego okolicy zamieszkania jest bezpiecznie. Dzielnicowy przypomniał zebranym, że dzięki tej aplikacji i takiej współpracy wspólnie możemy wpływać na bezpieczeństwo w powiecie.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie naszego województwa uruchomiona została 14 września 2016 roku Na mapie znajdują się informacje dotyczące wybranych kategorii przestępstw, a także zagrożeń w ruchu drogowym. Od początku bieżącego roku na KMZB na terenie powiatu bialskiego wprowadzonych zostało niemal 1000 zgłoszeń. Największa ich liczba dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym przekraczania dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowego parkowania. Przykładem takiego zgłoszenia była informacja naniesiona na mapę w miejscowości Łuniew, wskazująca to właśnie przewinienie kierowców. W trakcie weryfikacji informacji, policjanci ujawnili m.in. kierującego, który przekroczył dozwoloną w terenie zabudowanym prędkość aż o 57 km/h. Mężczyzna stracił uprawnienia na okres 3 miesięcy. Kolejne częste zgłoszenia w zakresie ruchu drogowego to nieprawidłowe parkowanie. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m. in.: spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, miejsc grupowania się małoletnich czy dzikich wysypisk śmieci.
Warto przypomnieć, że wszystkie informacje naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa są przez Policję weryfikowane. Jeśli zagrożenie zostanie potwierdzone, Policja wprowadzi je wprost na mapę.
Podczas korzystania z mapy należy jednak pamiętać, że nie służy ona do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.