Aktualności

Biała Podl.: Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w bialskiej komendzie

Data publikacji 29.03.2017

Ponad 40 policjantów i pracowników bialskiej komendy uczestniczyło wczoraj w warsztatach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia prowadzili studenci Koła Naukowego "eRka" działającego przy Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej. Uczestnicy warsztatów mieli okazję przypomnieć sobie i utrwalić zasady, których znajomość przydaje się zarówno w trakcie codziennej służby jak również nierzadko poza nią.

Służba to przede wszystkim troska o bezpieczeństwo innych nawet z narażeniem życia. To również umiejętność radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Policjanci bialskiej jednostki systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje, w tym również też z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Wczoraj w sali konferencyjnej bialskiej komendy odbyły się warsztaty z tego właśnie zakresu. Instruktażu tego udzielali studenci Koła Naukowego "eRka" działającego przy Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej. W zajęciach uczestniczyli policjanci i pracownicy Komendy Miejskiej  Policji w Białej Podlaskiej jak też podległych komisariatów.

W trakcie prowadzonych warsztatów uczestnicy mieli okazję powtórzyć i utrwalić swoją wiedzę na temat pierwszej pomocy przedmedycznej.  Podczas spotkania omawiane były kwestie praktyczne, ale nie zabrakło także teorii z ogólnych zasad ratownictwa medycznego. Uczestnicy ugruntowali również swoją wiedzę m.in. na temat prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej zarówno u dorosłych, dzieci jak i niemowląt, bezpiecznego ułożenia poszkodowanego czy pomocy podczas napadu epileptycznego. Zajęcia odbywały się przy użyciu fantomu, tak by w jak najbardziej realny sposób odwzorować udzielanie pomocy poszkodowanym. Instruktorzy podkreślali, że w sytuacji, gdy mamy do czynienia z osobą potrzebującą pomocy, najważniejsze jest wezwanie lekarza.

Pamiętajmy podczas działań ratowniczych najważniejsze są pierwsze minuty. Gdy dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia, to po ok. 4 minutach dochodzi do nieodwracalnych zmian w komórkach mózgu. W takich sytuacjach każda minuta udzielanej pomocy może uratować życie osobie poszkodowanej.

B.S.P.

Powrót na górę strony