Aktualności

Biała Podl.: Nie dali się zwieść oszustom

Data publikacji 14.03.2017

Kampanie informacyjne, bezpośrednie spotkania realizowane przez policjantów dotyczące oszustw metodą „na wnuczka i policjanta”, przynoszą efekty. Wczoraj co najmniej 9 osób ustrzegło się przed przekazaniem gotówki oszustom. Sprawcy usiłowali wyłudzić nawet 150 tysięcy złotych. Powód zawsze był ten sam-wypadek członka rodziny.

   Wczoraj na terenie Białej Podlaskiej doszło do kilku prób usiłowania oszustwa. Za każdym razem scenariusz był podobny. Na numer stacjonarny mieszkańców miasta zadzwonił mężczyzna, podający się za członka rodziny, który roztrzęsionym głosem mówił, że miał wypadek samochodowy.  Po tym  przekazywał słuchawkę rzekomemu policjantowi.  Ten w trakcie rozmowy wyjaśniał, że potrzebna jest pomoc materialna dla ofiar zdarzenia.

   Z taka właśnie prośbą sprawcy zadzwonili do 88-letniej mieszkanki Białej Podlaskiej. Dopiero, gdy kobieta oświadczyła, że idzie do budynku komendy, aby osobiście spotkać się z „funkcjonariuszem”, ten zakończył połączenie. Również taką samą historię nieznajomi rozmówcy telefoniczni przedstawili 77-letnej mieszkance Białej Podlaskiej. Sprawca zażądał od niej 150 tys. złotych odszkodowania dla rzekomych ofiar wypadku.

   Jak ustalili funkcjonariusze, w ciągu minionej doby, takie połączenie otrzymało co najmniej dziewięcioro mieszkańców Białej Podlaskiej. Żadna z osób, które otrzymały telefon z taka prośbą, nie dała się jednak zwieść oszustom i nie przekazała gotówki. Teraz sprawców usiłowania oszustw poszukują bialscy policjanci.

   Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy. Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.

    Pamiętaj! Nigdy nie przekazuj pieniędzy ludziom, których nie znasz. Zawsze potwierdzaj prośbę „o pomoc”, kontaktując się osobiście z członkami rodziny. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie lub pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję dzwoniąc na numer telefonu 997 lub 112.

B.S-P.

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 26.52 MB)

Powrót na górę strony