Włodawa: Jedna kontrola siedmiu zatrzymanych
Zatrzymaniem siedmiu mężczyzn zakończyła się wczorajsza wieczorna kontrola zbiornika wodnego w m. Kolonia Zahajki. Sprawcy zostali przyłapani podczas nielegalnego połowu ryb przy użyciu niedozwolonych narzędzi. Policjantów wspierała Społeczna Straż Rybacka. Zgodnie z Ustawą o Rybactwie Śródlądowym nielegalny połów ryb jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
Wczoraj ok. godz. 19:00 policjanci z włodawskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami Społecznej Straży Rybackiej przy kole PZW we Włodawie udali się do m. Kolonia Zahajki, aby przeprowadzić kontrolę zbiorników wodnych. Podczas prowadzonych działaniach najpierw przyłapali czterech mężczyzn, w wieku od 20 do 54 lat z gm. Podedwórze i gm. Włodawa, którzy dokonywali nielegalnego połowu ryb. Mężczyżni ci nie będąc osobami uprawnionymi przy użyciu tzw. ościeni dokonali połowu 18 sztuk szczupaka. Następnie podczas wykonywanych czynności funkcjonariusze zauważyli następnych 3 kłusowników, którzy również nie będąc osobami uprawnionymi dokonywali połowu ryb, tym razem przy użyciu podbieraka. Było to 3 mieszkańców gm. Podedwórze w wieku od 28 do 59 lat.
Wszyscy kłusownicy zostali zatrzymani i umieszczeni w policyjnych aresztach we Włodawie i Chełmie. Dzisiaj będą wykonywane dalsze czynności procesowe z ich udziałem. Policjanci zabezpieczyli też narzędzia, które posłużyły do popełnienia przestępstwa, natomiast złowione ryby zostały zutylizowane.
To jednak nie był koniec działań, ponieważ podczas wykonywanych czynności na miejscu zdarzenia jeden ze strażników zauważył kierującego, który ugrzązł na drodze wjazdowej do zbiornika wodnego. Gdy zorientował się, że może być nietrzeźwy próbował go ująć, jednak ten pozostawił swój pojazd m-ki VW Golf i uciekł. Na szczęście policjanci KP w Urszulinie, którzy dojechali na miejsce po dokonaniu penetracji pobliskiego terenu znaleźli uciekiniera, który schował się w pobliskim rowie. Badanie alkomatem wykazało, że 40-letni mieszkaniec Włodawy miał w organizmie ponad 2 promile.
Teraz wszyscy mężczyźni odpowiedzą za swoje postępowanie przed obliczem Temidy. Przypominamy, że zgodnie z Ustawą o Rybactwie Śródlądowym połów ryb przy użyciu narzędzi rybackich przez osobę nieuprawnioną jest przestępstwem, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd orzeka przepadek narzędzi połowowych i innych przedmiotów, które służyły do jego popełnienia. Natomiast jazda pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest zagrożona karą do 2 lat pozbawienia wolności.
E.T.