Aktualności

Lubartów: Uwaga na włamywaczy

Data publikacji 28.01.2017

W ostatnim czasie na terenie powiatu lubartowskiego ujawniono kilka przypadków kradzieży z włamaniem do domów. Łupem przestępców padły przede wszystkim pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny. Apelujemy o ostrożność i zwracanie uwagi na osoby obce i podejrzanie zachowujące się.

Sprawcy dokonują takich przestępstw najczęściej pomiędzy godziną 9:00 a 17:00 podczas nieobecności domowników. Ich łupem padają zazwyczaj pieniądze, biżuteria i sprzęt elektroniczny. Często swój cel włamania typują za pomocą wcześniej prowadzonych obserwacji. Przypominamy, że przestępcy często wykorzystują samochody do prowadzenia takich obserwacji, dlatego warto zwracać uwagę na pojazdy parkujące w pobliżu zabudowań oraz osoby poruszające się nimi, które wzbudzają podejrzenia. W takich przypadkach należy w miarę możliwości zapamiętać markę, kolor oraz numer rejestracyjny pojazdu. Zdarza się, że przestępcy rozpoznanie prowadzą dużo wcześniej tak aby za kilkanaście dni nikt nie skojarzył ich ze zdarzeniem. Mogą odwiedzać domy i podawać się na przykład za przedstawicieli handlowych czy konsultantów. Pamiętajmy! Nie podejmujmy działań na własną rękę, w takich sytuacjach należy niezwłocznie powiadomić policję.

By nie dopuścić do wspomnianych sytuacji policja apeluje, aby unikać wpuszczania do domu obcych osób. Unikajmy także przechowywania w domu większych kwot pieniędzy. A w przypadku zaistnienia takiej konieczności należy właściwie zabezpieczyć zarówno gotówkę, jak i przedmioty wartościowe przed osobami postronnymi. Ponadto należy sprawdzać prawidłowość działania zabezpieczeń antywłamaniowych budynków.

G..P.

Powrót na górę strony