Włodawa: O bezpieczeństwie wolontariuszy podczas WOŚP
Zapewnienie bezpieczeństwa podczas XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dzisiaj jeden z najważniejszych zadań dla służb mundurowych. Funkcjonariusze Policji oraz Straży Miejskiej spotkali się z wolontariuszami, aby przypomnieć im zasady bezpieczeństwa podczas kwestowania. Mundurowi pouczyli wszystkich zebranych również o sposobie postępowania w sytuacjach kryzysowych.
Zapewnienie bezpieczeństwa podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to jeden z najważniejszych priorytetów służb podczas dzisiejszego dnia. Policjanci jak i funkcjonariusze Straży Miejskiej będą zwracać uwagę na bezpieczeństwo wolontariuszy oraz reagować na jakiekolwiek incydenty mogące spowodować zagrożenie bezpieczeństwa kwestujących.
Dzisiaj przed oficjalnym rozpoczęciem XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włodawscy policjanci wspólnie ze Strażą Miejską przeprowadzili prelekcję skierowaną do wolontariuszy na temat ich bezpieczeństwa podczas kwestowania.
Podczas spotkania przypomniano o odpowiednim wyposażeniu każdego zbierającego datki: legitymacja powinna być umieszczona w widocznym miejscu, a numer na skarbonce ma odpowiadać numerowi na identyfikatorze kwestującego. Zwrócono też uwagę na to, że jeżeli ktokolwiek zobaczy w swoim otoczeniu osobę, która może podszywać się pod wolontariusza to zeby informować o tym służby.
Przypomniano także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas kwestowania: dokonywanie zbiórek przy głównych ciągach komunikacyjnych, w miejscach uczęszczanych, dobrze oświetlonych i objętych monitoringiem. Funkcjonariusze zwrócili uwagę, aby wolontariusze unikali miejsc mało uczęszczanych oraz słabo oświetlonych, zwłaszcza po zmroku. Przypomniano także, aby kwestować zawsze w towarzystwie, bo w grupie jest bezpieczniej. Mundurowi zachęcali też aby wolontariusze nie czekali aż puszka zapełni się całkowicie, tylko lepiej kilka razy odnieść pieniądze do głównego punktu. Przypomniano też, aby podczas powrotu na zakończenie Finału wracać w towarzystwie innych kwestujących lub skorzystać z pomocy krewnych czy przyjaciół.
Na zakończenie pouczono wolontariuszy jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Funkcjonariusze zachęcali także, aby w każdym przypadku jeżeli mają podejrzeznie, że ich bezpieczeństwo jest zagrożone powiadamiać służby pod numer 112 lub 997.
E.T.