Aktualności

KWP: Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas ferii

Data publikacji 12.01.2017

Od poniedziałku tj. 16 stycznia 2017r. w województwie lubelskim rozpoczynają się ferie zimowe. Część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale sporo z nich zostanie w domach. Ważne, by zadbać o bezpieczny wypoczynek dla jednych i drugich. Dzisiaj przedstawiciele Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego radzili jak przygotować dzieci i młodzież do zimowego wypoczynku.

Najbliższy piątek to ostatni dzień przebywania dzieci i młodzieży w szkole przed zimowymi feriami.  Już dzisiaj o tym, na co zwracać uwagę podczas tego wypoczynku mówili przedstawiciele policji oraz ITD.

    

Bezpieczeństwo na drodze.

Część dzieci spędzi ferie na zimowiskach i obozach. Spodziewamy się, że już od piątku może występować nasilony ruch zarówno autokarów, jaki i samochodów osobowych. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci prowadzić będą wzmożone kontrole. Szczególną uwagę zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Poza tym policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Przypominamy wszystkim rodzicom i opiekunom, że każdy tego rodzaju wyjazd można zgłosić dzwoniąc na numer 997 lub 112. Przeprowadzona przez policjantów kontrola może zapobiec tragedii.

    

Sposób zgłoszenia kontroli autokaru:

Telefoniczne zgłoszenie dyżurnemu właściwej miejscowo jednostki Policji. Uzgodnione przez organizatora wycieczki miejsca, w którym ma być przeprowadzona kontrola pojazdu, przewoźnika oraz liczba przewożonych osób. Na terenie miasta Lublina np. wyznaczono dwa parkingi, na których prowadzi się kontrolę autokarów: al. Zygmuntowskie – parking przy hali MOSiR i al. Warszawskie – parking przy Muzeum Wsi Lubelskiej.

Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby:

Umożliwić im korzystanie z półkolonii, zajęć w świetlicach organizowanych w szkołach, domach kultury czy kołach zainteresowań. Na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnijmy najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia.

Bezpieczeństwo na zimowiskach.

Policjanci radzą, na co szczególnie należy zwrócić uwagę podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek:

Pamiętajmy, że w czasie wyjazdu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy.

Przestrzegajmy nasze pociechy by cenne rzeczy, które zabierają były dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi szczególnie osobom, które słabo znają.

Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi.

Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.

    

 

Bezpieczeństwo na stokach

Kask do 16 lat

Osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim, do ukończenia 16 roku życia, obowiązana jest używać w czasie jazdy kasku ochronnego konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad osobą do ukończenia 16 roku życia, dopuszcza do uprawiania narciarstwa zjazdowego lub snowboardingu przez tę osobę, na zorganizowanym terenie narciarskim, bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego, podlega karze grzywny.

Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich zabrania uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za łamanie powyższych zapisów ustawodawca przewidział karę grzywny od d 20 zł do 5 tys. zł.

    

Uwaga na niebezpieczne ślizgawki!

Dzieci często wybierają jako ślizgawek zbiorniki wodne. Niskie temperatury sprawiają, że pokrywa lodowa staje się coraz grubsza. Kiedy temperatura wzrasta, pokrywa lodu szybko może się zmniejszyć. Najbezpieczniej bawić się można na lodowiskach i ślizgawkach nadzorowanych przez dorosłych.

Unikajmy zbiorników wodnych, na których są przeręble. Jeżeli po wejściu na lód usłyszymy trzeszczenie natychmiast wracajmy na brzeg. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem także jest bardzo niebezpieczna.

R.L.R.

Powrót na górę strony