Lublin: Nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Uwaga na oszustów!
Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami działającymi metodą na "funkcjonariusza". 79-letni mieszkaniec Lublina stracił wczoraj 40 tys. złotych po tym, jak uwierzył podającemu się za oficera CBŚP mężczyźnie. Telefoniczny rozmówca prosił starszego pana o pomoc w prowadzonym postępowaniu. Teraz oszusta poszukują policjanci. Jednocześnie apelujemy o rozwagę, rozsądek i ograniczone zaufanie do nieznajomych.
Wczoraj doprowadzeni zostali do sądu młodzi mieszkańcy Lublina, którzy w ubiegłym roku dokonali szereg oszustw i wyłudzenia pieniędzy na szkodę osób starszych. Jak się jednak okazuje, pomimo tych zatrzymań, wciąż pojawiają się kolejni oszuści, którzy wykorzystują podeszły wiek swoich ofiar, ich łatwowierność, czy chęć niesienia pomocy.
Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw, którymi padają seniorzy. Tak było też wczoraj w Lublinie. Do mieszkańca miasta zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się za oficera Centralnego Biura Śledczego Policji. Rzekomy funkcjonariusz poprosił starszego pana o pomoc w prowadzonym postępowaniu. Lublinianin zastosował się do instrukcji „policjanta” i udał się do banku po wypłatę gotówki. Następnie całą kwotę - łącznie 40 tys. zł. zostawił w ustalonym kontenerze na śmieci na jednym z osiedli.
Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów CBŚP bądź funkcjonariuszy zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób.
Pamiętajmy także, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.
Przypominamy o naszej kampanii „Nie daj się oszukać - Oszustom Stop!" .
AK