Lublin: Zamiast zamówionego telefonu, dostał karmę dla psa
Uważajmy na internetowych oszustów! Ich ofiarą padło w ostatnim czasie dwóch mieszkańców Lublina. Jeden z nich zamówił na portalu ogłoszeniowym telefon. W paczce, zamiast oczekiwanego produktu, znalazła się karma dla psa i trzy zepsute telefony. Inny lublinianin zakupił z kolei laptopa, ale go nie otrzymał. Policjanci prowadzą w tej sprawie dochodzenia, jednocześnie apelują o rozwagę przy zakupach z niepewnego źródła.
Ze zgłoszenia otrzymanego przez policjantów z VII komisariatu wynika, że mieszkaniec miasta poprzez znany portal ogłoszeniowy od mieszkańca Elbląga zamówił telefon. Sprzęt miał kosztować 130 złotych. Kupujący przelał kwotę na podane przez mężczyznę konto. Kiedy na jego adres przyszła paczka, okazało się, że został oszukany. Zamiast zamówionego konkretnego telefonu, otrzymał trzy, ale wszystkie zepsute. Oszust dorzucił jeszcze dwie karmy dla psa.
Zakup nie udał się także innemu mieszkańcowi Lublina, który z kolei zamówił przez Internet laptopa. Cena była kusząca- bo wynosiła 250 złotych. Mężczyzna przelał kwotę na konto. Do dnia dzisiejszego nie otrzymał sprzętu, a po pieniądzach ani śladu. Tę sprawę prowadzą z kolei policjanci z II komisariatu.
Policjanci ostrzegają: Oszustwo to przestępstwo za które zgodnie z kodeksem karnym grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Jednocześnie apelujemy: decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku gdy mieszkamy daleko zapytajmy, czy po towar można zgłosić się osobiście.
Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym, w przypadku oszustwa będzie ona bezcennym dowodem kontaktów. Zachowanie zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo tego padniemy ofiarą internetowego naciągacza i nie dostaniemy towaru za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na Policję.
AK