Łęczna: Policjanci z PaTowiczami o bezpiecznym internecie
W ramach kontynuacji działań profilaktycznych grupa Pat ze Spiczyna zorganizowała przedsięwzięcie pod hasłem ,,Internet tak, uzależnienie nie”. Uczniowie zaprezentowali spektakl pt. ,,Bezpieczny Internet”. Podczas spotkania policjanci omówili zagadnienia związane cyberprzemocą oraz z odpowiedzialnością prawną nieletnich. Przestrzegali młodych ludzi, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna.
Wczoraj policjanci wzięli udział w przedsięwzięciu pod hasłem ,,Internet tak, uzależnienie nie”. Spotkanie to zostało zorganizowane w Gimnazjum w Spiczynie. Podczas spotkania grupa PAt ze Spiczyna zaprezentowała spektakl edukacyjno-profilaktyczny ,,Bezpieczny Internet”. Spektakl podejmował problematykę o zagrożeniach płynących z niewłaściwego korzystania z Internetu i zachowań prowadzących do uzależnienia.
Tego typu spotkanie było doskonałą okazją aby przypomnieć młodym ludziom zasady właściwych zachowań. Policjanci omówili zagadnienia dotyczące cyberprzemocy, wskazywali jakie działania określamy mianem cyberprzemocy i jaki są jej cechy. Podkreślili korzyści jak i zagrożenia płynące z użytkowania komputera i Internetu. Zaznaczali, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przestrzegali również młodych ludzi przed konsekwencjami wynikającymi z popełniania czynów zabronionych za pomocą środków przekazu. Z kolei specjalista terapii uzależnień przybliżyła zachowania prowadzące do uzależnienia, wskazywała w jaki sposób i gdzie szukać pomocy.
Program „Profilaktyka a Ty” został przygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Komendę Główną Policji. Jego celem jest komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywnej współpracy z samorządami. Program propaguje modę na życie bez uzależnień, odpowiedzialność za siebie i innych oraz inspiruje do poszukiwania skutecznych sposobów przeciwdziałania uzależnieniom, a następnie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób uzależnionych.
M.K.