Włodawa: "Razem przeciwko agresji i przemocy"
Zmniejszenie agresji wśród młodzieży, kształtowanie pozytywnych postaw i zachowań przy korzystaniu z urządzeń telekomunikacyjnych oraz większa świadomość młodych ludzi w zakresie konsewencji za popełnione czyny to cele wczorajszych spotkań przeprowadzonych przez włodawskich policjantów w Szkole Podstawowej Nr 2 we Włodawie. Pogadanki odbyły się w ramach projektu realizowanego przez placówkę oświatową pod hasłem: "Razem przeciwko agresji i przemocy".
Wczoraj włodawscy policjanci przeprowadzili szereg spotkań z uczniami klas IV-VI w ramach projektu "Razem przeciwko agresji i przemocy". Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim rozwijanie umiejętności radzenia sobie z problemami oraz rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych w szkole i poza nią.
Nadrzędną tematyką wczorajszych pogadanek była odpowiedzialność prawna osób nieletnich oraz zjawisko cyberprzemocy. Młodzież została zapoznana z podstawową terminologią z zakresu przeciwdziałania przestępczości i demoralizacji nieletnich oraz z procedurą postępowania w przypadku ujawnienia czynów zabronionych popełnianych przez osoby nieletnie. Spotkania niewątpliwie uświadomiły młodym ludziom, że również ponoszą konsekwencje za swoje zachowanie i czyny, które popełniają i to może mieć wpływ na ich dalsze, już dorosłe życie.
Drugą część spotkań poświęcona była zjawisku nadużyć z zastosowaniem różnych środków telekomunikacyjnych. Młodzież z uwagą słuchała jakie działania w Internecie są postrzegane jako cyberprzemoc, są niezgodne z prawem oraz jak często "niewinne żarty" mogą komuś wyrzadzić dużą krzywdę. Niewątpliwie duże wrażenie na uczniach szkoły wywarły przytaczane autentyczne historie, które miały miejsce w Polsce i na świecie, a dotyczyły ich rówieśników.
Wszystie spotkania były doskonałą motywacją do refleksji i zastanowienia się nad swoim postępowaniem. Doskonałym podsumowaniem było stwierdzenie, że Internet ma nieograniczone możliwości, jest skarbnicą wiedzy i znacznie ułatwia nam życie, ale jeżeli jest nieodpowiednio wykorzystywany może wyrządzić wiele złego.
E.T.