Aktualności

Lublin: Policjanci wspólnie z dziennikarzami rozdawali odblaski

Data publikacji 22.11.2016

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Lublinie wspólnie z dziennikarzami portalu „Lublin 112” przeprowadzili akcję „Odblask”. Jej celem było przede wszystkim podniesienie świadomości u pieszych i rowerzystów jak ważne są odblaski podczas poruszania się po drodze po zmierzchu.

   Podczas rozmowy z osobami, które przyjmowały odblaskowe gadżety, dowiedzieliśmy się, że świadomość o ich stosowaniu jest coraz większa i piesi oraz rowerzyści przestrzegają przepisów. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

   Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

   Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

   Apelujemy do stosowania odblasków nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki gadżet w postaci opaski odblaskowej na nieoświetlonej drodze może uratować życie.

 (fot. wideo lublin112.pl)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.58 MB)

Powrót na górę strony