Aktualności

Łuków: Dwaj piesi potrąceni po zmroku

Data publikacji 20.11.2016

Do dwóch wypadków z udziałem pieszych doszło wczoraj wieczorem w powiecie łukowskim. Niestety jeden z nich skończył się tragicznie. Zmarł 44-latek potrącony przez toyotę. Pomimo obowiązku, pokrzywdzony nie miał elementów odblaskowych.

W sobotni wieczór dyżurny łukowskiej Komendy Policji został powiadomiony o zdarzeniu drogowym, do jakiego doszło w miejscowości Mizary. Jak ustalili funkcjonariusze kierujący samochodem marki Toyota potrącił 45-letniego pieszego z gminy Stoczek Łukowski. Pokrzywdzony mężczyzna z niegroźnymi obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Mundurowi ustalili, 45-latek w chwili wypadku miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Po kilkudziesięciu minutach funkcjonariusze dowiedzieli się o kolejnym zdarzeniu drogowym, do którego doszło w Siedliskach. Z ustaleń mundurowych wynikało, że znajdujący się na jezdni 44-letni  pieszy został potrącony przez toyotę, którą kierował 19-letni mężczczyzna. W wyniku wypadku pokrzywdzony doznał poważnych obrażeń ciała i pomimo reanimacji zmarł. Jak ustalili wstępnie policjanci, do wypadku doszło poza obszarem zabudowanym, a pieszy nie miał żadnych elementów odblaskowych.

Przypominamy, że pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Ponadto, pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

Kolejny raz apelujemy i przypominamy, że od sierpnia 2014 roku obowiązuje przepis zobowiązujący wszystkich pieszych poruszających się po zmroku po drodze poza obszarem zbudowanym do używania elementów odblaskowych. Wprowadzenie tego przepisu ma na celu poprawę bezpieczeństwa użytkowników dróg, w szczególności osób pieszych.

Policjanci cyklicznie biorą udział w akcjach profilaktycznych, które dotyczą bezpieczeństwa pieszych. Podczas często organizowanych spotkań z mieszkańcami, udowadniają, jak konieczne jest noszenie elementów odblaskowych. Ponadto funkcjonariusze drogówki podczas pełnionych służb na drogach, odblaski rozdają napotkanym pieszym.

MJ.

Powrót na górę strony