KWP: Jak funkcjonuje KMZB na Lubelszczyźnie
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka i decyduje o funkcjonowaniu wszystkich społeczności. Uwzględniając właśnie oczekiwania społeczne, stworzono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na Lubelszczyźnie KMZB zaczęła funkcjonować 14 września 2016r. Po prawie dwóch miesiącach funkcjonowania zostało wprowadzonych 4446 zgłoszeń.
Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb każdego człowieka i decyduje o funkcjonowaniu wszystkich społeczności. Uwzględniając właśnie oczekiwania społeczne, stworzono Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Narzędzie to pozwala na rzetelne oraz jasne zidentyfikowanie, ukazanie skali, jak również rodzaju zagrożeń i instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Na Lubelszczyźnie KMZB zaczęła funkcjonować 14 września br. Uruchomienie mapy zagrożeń bezpieczeństwa na terenie naszego województwa z jednoczesną jej promocją w mediach lokalnych, podczas prowadzonych debat społecznych przełożyło się na duże zainteresowanie mieszkańców Lubelszczyzny. Już w pierwszym dniu jej działania wprowadzono 58 zgłoszeń.
Po prawie dwóch miesiącach funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie woj. lubelskiego zostało wprowadzonych 4446 zgłoszeń, z tego 1103 zostało potwierdzonych. Największa ilość dotyczy wskazywania miejsc spożywania alkoholu łącznie 1174 zgłoszeń, z czego 923 nie zostało potwierdzonych. Kolejna grupa dotyczy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a dokładnie przekraczania dozwolonej prędkości. Łącznie w tej kategorii wpłynęło 1024 zgłoszeń, w tym 460 niepotwierdzonych. 987 sygnałów od mieszkańców naszego województwa dotyczyło nieprawidłowego parkowania. Potwierdzono 321 takich miejsc.
Pozostałe zgłoszenia dotyczyły m.in:.
Miejsc grupowania się małoletnich – 160
Złej organizacji ruchu drogowego – 156
Używania środków odurzających – 145
Żebractwa – 119
Niewłaściwej infrastruktury drogowej – 111
Aktów wandalizmu – 104
Nielegalnych rajdów samochodowych – 62
Przypominamy:
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się na informacjach skatalogowanych w trzech kategoriach:
w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych;
drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych;
trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
R.L.R.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.19 MB)