Aktualności

Łuków: Kryminalni zatrzymali „fałszywego funkcjonariusza CBŚP”

Data publikacji 21.10.2016

Za usiłowanie oszustwa metodą „na funkcjonariusza CBŚ” będzie odpowiadał 32-latek z Warszawy. Mężczyzna chciał wyłudzić od starszej kobiety 30 tysięcy złotych. Przeszkodzili mu w tym łukowscy kryminalni, którzy na terenie miasta zatrzymali oszusta. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj łukowscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń, z których wynikało, że mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP może próbować wyłudzić pieniądze mieszkańców miasta. Z przekazanych informacji wynikało, że nieznany mężczyzna kontaktował się telefonicznie z osobami mieszkającymi w Łukowie i informował o rzekomej „akcji Centralnego Biura Śledczego Policji” której efektem ma być zatrzymanie oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób.

Dzięki rozsądkowi, apelom Policji kierowanym do społeczeństwa i kampanii „Nie daj się oszukać - Oszustom Stop!" plan oszusta nie powiódł się. Osoby do których dzwonił „fałszywy funkcjonariusz”, a także ich najbliżsi, zgodnie z przekazywanymi przez nas apelami, o połączeniach telefonicznych powiadomiły dyżurnego łukowskiej komendy.

Dodatkowo pracownica jednego z łukowskich banków skontaktowała się z policjantami, informując o starszej kobiecie, która zgłosiła się do placówki. Informacje jakie przekazała bankowcom kobieta wskazywały na możliwość działania oszustów wyłudzających pieniądze.

Wszystkie zgłoszenia, a także informacja od pracownicy banku, zostały przekazane łukowskim kryminalnym. Efektem zorganizowanej akcji  było zatrzymanie  oszusta. Okazał się nim 32-letni mieszkaniec Warszawy.

Jak ustalili funkcjonariusze, zatrzymany mężczyzna chciał wyłudzić od starszej kobiety 30 tysięcy złotych. Na szczęście przeszkodzili mu w tym stróże prawa. Oszust wkrótce usłyszy zarzuty, a prowadzący postępowanie policjanci ustalą jego wspólników. Sprawdzą też, czy zatrzymany 32-latek ma na „swoim koncie” inne przestępstwa. Jak ustalili funkcjonariusze, w przeszłości był on już karany za kradzieże i rozboje.

Apelujemy o rozwagę podczas rozmów telefonicznych, w trakcie których osoba podająca się za członka rodziny prosi o przekazanie pieniędzy. Przestępcy specjalizujący się w oszustwach „na wnuczka” czy "na policjanta", wciąż zmieniają swoje metody. Przestrzegajmy członków swoich rodzin, znajomych przed takimi telefonami. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom, nie podejmujmy też żadnych pochopnych działań! Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

MJ.

 


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 26.52 MB)

Powrót na górę strony