Aktualności

Zamość: Z seniorami i uczniami rozmawiali o bezpieczeństwie

Data publikacji 20.10.2016

Zamojscy policjanci, wspólnie z przedstawicielem WORD-u i funkcjonariuszem straży pożarnej spotkali się wczoraj z mieszkańcami Potoczka i okolic. Rozmawiali o tym, jak ważna jest czujność w codziennych sytuacjach i o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. I choć spotkanie adresowane było głównie do seniorów, nie zabrakło na nim gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej.

Wczorajsze spotkanie zainaugurowało cykl spotkań z mieszkańcami gmin powiatu zamojskiego w ramach podpisanego między zamojską policją, strażą pożarną i WORD-em porozumienia. Celem tej inicjatywy jest współpraca przy organizacji spotkań związanych z propagowaniem szeroko pojętego bezpieczeństwa, w tym upowszechniania i propagowania zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak również profilaktyki przeciwpożarowej.

Na spotkanie z funkcjonariuszami policji, straży pożarnej i przedstawicielem WORD-u licznie przybyli mieszkańcy Potoczka i okolic. Policjanci opowiadali o tym jak uniknąć niebezpieczeństw na drodze ale również radzili jak postępować aby nie stać się ofiarą oszustwa. Oszuści wciąż bowiem dają znać o swoim istnieniu. Wszelkimi sposobami wyłudzają pieniądze od osób starszych, często zamieszkujących samotnie. Zdarza się, ze podają się za wnuczka, krewnego, a ostatnio coraz częściej za policjanta. Mundurowi przestrzegali przed nadmiernym zaufaniem jakim starsi ludzie obdarzają dzwoniących lub pukających do drzwi nieznajomych. Zwracali uwagę na konieczność sprawdzania wiarygodności takich osób oraz właściwe zabezpieczenie swoich domostw. Policjanci przypomnieli również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym dotyczących kierowców, pasażerów i pieszych w tym o niezwykle ważnym, szczególnie o tej porze roku, obowiązku używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym po zmierzchu.

Przedstawiciel WORD-u poruszył zagadnienia związane z zagrożeniami wynikającymi z poruszania się pieszych, rowerzystów, motocyklistów i kierowców pojazdów samochodowych będących w ruchu drogowym, konsekwencji ich nieostrożnego i nieodpowiedzialnego zachowania podczas kierowania pojazdem lub przechodzenia przez jezdnię a także odpowiedzialności za siebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Jak postępować w sytuacji wystąpienia pożaru, dlaczego czad jest „zabójczy” i jak się przed nim zabezpieczyć? - to tematyka, którą poruszył z kolei doświadczony strażak z zamojskiej straży pożarnej. Podczas prelekcji, wskazał on uczestnikom spotkania, jakie są najczęstsze zaniedbania prowadzące do zatruć tlenkiem węgla czy pożaru. Doradzał używanie urządzeń sprawnych technicznie, posiadających odpowiednie atesty bezpieczeństwa oraz dbanie o systematyczną kontrolę i konserwację przewodów wentylacyjnych i kominowych. Zalecał także stosowanie czujek dymu i czadu. Dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyła się tematyka pierwszej pomocy w tym zagadnienia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali gwarantujące widoczność odblaskowe opaski.

Najbliższe spotkania z cyklu „Bądź bezpieczny” zaplanowane zostały na dzień 21 października o godz. 10.00 w gminnym ośrodku kultury w Garbowcu oraz w dniu 26 października o godz. 17.00 w świetlicy w Bortatyczach.

Wszystkich zainteresowanych, serdecznie zapraszamy.

JK.

Powrót na górę strony