Radzyń Podl.: Uchrońmy mieszkania przed włamaniem
W tym roku na terenie powiatu radzyńskiego doszło do kilku przypadków kradzieży z włamaniem do mieszkań. Łupem złodziei padały najczęściej pieniądze i biżuteria. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności oraz przypominają o zasadach, które pozwolą uchronić mieszkanie przed włamaniem. Apelują również, aby wszystkie niepokojące sygnały zgłaszać niezwłocznie, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.
W ciągu bieżącego roku na terenie powiatu radzyńskiego doszło do kilku przypadków kradzieży z włamaniem. Ostatnie zdarzenie miało miejsce w dniu 28 września na ul. Spółdzielczej w Radzyniu Podlaskim. Po dostaniu się do środka sprawcy, skradli będące w ich zainteresowaniu mienie. Łupem włamywaczy padły pieniądze oraz biżuteria. Policjanci apelują do wszystkich osób, które posiadają informacje mogące przyczynić się do ustalenia personaliów sprawców o kontakt z radzyńską komendą pod numerem
telefonu 83 351 22 10.
Przypominają również o kilku podstawowych zasadach, które pomogą ograniczyć zagrożenie włamaniem i zabezpieczyć własne mieszkanie:
1. Zawsze zamykaj drzwi mieszkania, niezależnie od tego czy przebywasz w środku. Złodzieje najczęściej wchodzą właśnie przez drzwi, aby nie wzbudzać podejrzeń np. sąsiadów. Kiedy są one otwarte może wejść niezauważony, kiedy jesteś czymś zajęty lub wyszedłeś na chwilę do sąsiada.
2. Odpowiednio zabezpiecz mieszkanie. Drzwi oraz okna domu powinny zostać zamknięte. Załóż dobre zamki i solidne drzwi. Jeżeli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego wykonaj ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku. Nie zostawiaj również kluczy pod wycieraczką, nie wieszaj ich również na szyi swoich pociech.
3. Pieniądze, cenniejszą biżuterię czy obligacje powinieneś przechowywać w banku, nie zostawiaj ich w schowkach, pudełkach czy tez za obrazami. Amatorzy cudzego mienia dość szybko odnajdą ukryte w ten sposób precjoza.
4. Cenne przedmioty powinieneś spisać wraz z ich cechami charakterystycznymi (marki, typy, numery fabryczne) aby w razie kradzieży można było przekazać policji dokładną listę. Warto także byś odpowiedni sposób je oznaczył również te, które nie mają numerów łatwiej będzie je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością gdy zostaną skradzione.
5. O swoich finansach nie powinieneś opowiadać wszystkim, szczególnie dopiero co poznanym osobom. Unikaj przygodnych znajomości. Nie wpuszczaj do domu nieznajomych osób, zawsze sprawdzaj ich tożsamość. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeżeli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonującą włamań.
6. Zwracaj również uwagę na to co dzieje się na klatce schodowej, wokół domu, pod mieszkaniami sąsiadów, czy nie kręcą się tam jakieś podejrzane osoby, bądź nie dochodzą stamtąd jakieś hałasy, niecodzienne odgłosy. Jeżeli zauważysz taką osobę przyjrzyj jej się dokładnie, zapytaj kogo szuka. Złodziej może się wystraszyć i zrezygnować po naszych pytaniach. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.
7. Opuszczając na dłużej mieszkanie nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Jeżeli masz taką możliwość zostaw klucze do mieszkania sąsiadom albo zaufanym znajomym. Poproś, aby co jakiś czas przyszli do mieszkania. Otworzyli okna, zapalili światła, wyjęli gazetki reklamowe czy korespondencję ze skrzynek . To będzie czytelny sygnał dla osób, które być może obserwują nasze mieszkanie, że nie jest ono pozostawione bez opieki
8. Ubezpiecz swoje mieszkanie, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.
W każdym przypadku, kiedy poczujemy się zagrożeni, kiedy będziemy świadkami przestępstwa czy wykroczenia zgłośmy to na Policję. Niepokojące sygnały można przekazywać dzwoniąc na nr 997 lub 112.
BS