Aktualności

Lublin: Przyjechali by napadać, zatrzymali ich policjanci

Data publikacji 01.10.2016

Kryminalni z trzeciego komisariatu zatrzymali czterech młodych mężczyzn w wieku 14-20 lat, którzy odpowiedzą za dwukrotne usiłowanie rozboju. Sprawcy dokonywali rabunków w rejonie jednego z cmentarzy. Ponadto kilka dni wcześniej jeden z podejrzanych, podczas wykonywania usługi kominiarskiej ukradł laptopa właścicielce mieszkania. Cała czwórka była notowana za kradzieże i rozboje. Sąd aresztował 20 i 24 latka. Wobec kolejnego 20-latka zastosował policyjny dozór. 14-latkiem zajmie się Sąd ds. Rodziny i Nieletnich.

Do rozbojów doszło 17 lipca.  Z zawiadomienia jednej z pokrzywdzonych wynikało, że w rejonie przystanka przy ul. Głuskiej napadła ją grupa kilku młodych mężczyzn. Sprawcy zaczęli się z nią szarpać chcąc wyrwać torebkę. Następnie przewrócili na chodnik. Prawie  by im się udało, gdyby nie przejeżdżający ulicą samochód. Spłoszeni uciekli niczego nie zabierając.

Sprawą zajęli się kryminalni z III komisariatu. Wykrycie sprawców nie było łatwym zadaniem. Policjanci typowali osoby, które mogły mieć związek z przestępstwem, szukali świadków zdarzenia.

Przełom w sprawie nastąpił przed kilkoma dniami. Wspólnie z kryminalnymi z KMP w Lublinie policjanci z „trójki” ustalili osoby biorące udział w rozboju. Okazali się nimi czterej młodzi mężczyźni w wieku 14 -24 lat, mieszkańcy Lublina i podlubelskich miejscowości. Dwaj z nich -14 i 20 latek - to bracia.

Cała czwórka została zatrzymana. Podczas realizacji czynności procesowych z ich udziałem kryminalni ustalili, że zatrzymani dopuścili się też rozboju 10 minut przed napadem na przystanku. Okazało się, że sprawcy celowo przyjechali na cmentarz przy ul. Głuskiej by kraść torebki. Widząc starszą kobietę sprzątającą grób, postanowi zabrać jej torebkę. Ta broniła się przed jej wydaniem, napastnicy zdołali jedynie wyrwać w torebce uszy. Kobieta nie zgłosiła jednak tego faktu na Policję.

Ale to jednak nie wszystkie ustalenia. Przy okazji tej sprawy, operacyjni jednemu z zatrzymanych udowodnili jeszcze kradzież laptopa jednej z mieszanek Lublina. Do zdarzenia doszło kilka dni temu, kiedy to młody mężczyzna wykonywał w jej domu usługi kominiarskie. Kiedy policjanci z trzeciego komisariatu powiadomili kobietę o odnalezieniu skradzionego laptopa, nie kryła radości, tym bardziej. że nie zgłaszała kradzieży na komisariacie.

Wszyscy czterej zatrzymani byli wcześniej notowani za przestępstwa takie jak kradzieże i rozboje. Najmłodszy z zatrzymanych ma na koncie rozbój z użyciem noża.

20 i 24 latek zostali przez sąd tymczasowo aresztowani. Kolejny 20-latek ma stawiać się na policyjny dozór. Co do odpowiedzialności 14-latka, decyzję podejmie Sąd ds. Rodziny i Nieletnich.

Za usiłowanie rozboju pełnoletnim sprawcom grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

AK

Powrót na górę strony