Biała Podl.: Szkolili się w prowadzeniu akcji ratunkowej niemowlęcia w sytuacjach ekstremalnych
Samodzielne prowadzenie akcji ratunkowej niemowlęcia bez kontroli wzroku, czy podczas zagłuszania dźwiękami to zadania, z którymi zmierzali się policjanci bialskiej komendy na szkoleniu zorganizowanym w Akademii Wychowania Fizycznego. Projekt, w którym udział wzięło 15 funkcjonariuszy, zakłada przygotowanie funkcjonariuszy Policji do działań ratunkowych z małymi dziećmi w warunkach trudnych i ekstremalnych.
Szkolenie odbyło się w Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej . 15 bialskich funkcjonariuszy bierze udział w projekcie badań pt: "Skuteczność podejmowanych działań ratunkowych z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej na przykładzie przedstawicieli wybranych formacji mundurowych RP".
Projekt zakłada przeprowadzenie szkolenia, a następnie ocena przygotowania funkcjonariuszy Policji do działań ratunkowych z małymi dziećmi w warunkach trudnych i ekstremalnych. Na początku policjanci wzięli udział w wykładzie, a później zmierzyli się z praktycznymi zadaniami przy wykorzystaniu elektronicznego fantoma niemowlęcia.
Zadaniem uczestników było samodzielne prowadzenie akcji ratowania niemowlęcia w różnych sytuacjach: podczas zagłuszania dźwiękami, bez kontroli wzroku. Sprawiającym chyba jednak największą trudność było jednak prowadzenie akcji w symulowanych warunkach zbliżonych do tych występujących na wojnie – z odgłosami wybuchów i strzelaniny.
Kierownikiem projektu badań i zarazem realizatorem jest dr Paweł Różański - instruktor wykładowca ratownictwa wodnego WOPR, ratownik medyczny, pracownik AWF w Białej Podlaskiej.
RC