Aktualności

Biłgoraj: Wpadł na prędkości, odpowie za "akcyzę"

Data publikacji 12.04.2016

Niemal 5000 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy przewoził w swoim audi wczoraj 50-letni łodzianin. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej w związku z przekroczeniem prędkości w miejscowości Smólsko Duże. Jak się okazało 50-latek nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Wartość uszczuplonego podatku akcyzowego wyniosła blisko 90 000 złotych.

     Do kontroli drogowej audi doszło wczoraj po południu w Smólsku Dużym na drodze wojewódzkiej nr 835. Pojazd, którym kierował 50-letni mieszkaniec Łodzi został namierzony przez patrol ruchu drogowego, kiedy poruszał się z prędkością 92 km/h w obszarze zabudowanym, tj. o 42km/h za szybko niż pozwalają na to przepisy. Kierujący nie posiadał przy sobie wymaganych podczas kontroli dokumentów takich jak prawo jazdy oraz polisy OC pojazdu. Po sprawdzeniu przez policjantów okazało się, że mężczyzna w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. W jego samochodzie ujawnili dużą ilość papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wyroby tytoniowe znalezione zostały przez mundurowych w workach w tylnej części pojazdu oraz bagażniku.

   Podczas przeszukania ujawniono łącznie prawie 5000 paczek nielegalnych papierosów różnych marek. Gdyby kontrabanda trafiła na czarny rynek Skarb Państwa utraciłby niemal 90 000 złotych. Za przestępstwo skarbowe oraz wykroczenia w ruchu drogowym 50-latek odpowie przed Sądem.

   Zgodnie z przepisami kodeksu karno-skarbowego, nabywanie, przechowywanie, przewożenie wyrobów akcyzowych stanowiących przedmiot czynu zabronionego zagrożone jest wysoką grzywną, przepadkiem towaru a nawet karą do 3 lat pozbawienia wolności.

M.W.

Powrót na górę strony