Aktualności

Biłgoraj: Głupi żart o podłożeniu bomby, skończy się zarzutami

Data publikacji 07.04.2016

Policjanci ustalili i zatrzymali 23-letniego mieszkańca gminy Turobin, który powiadomił o podłożeniu bomby pomiędzy miejscowościami Gilów-Huta Turobińska. Mężczyzna telefonując nie wskazywał konkretnego miejsca podłożenia rzekomego ładunku. Ustalony 23-latek przyznał funkcjonariuszom, że to on wywołał fałszywy alarm, jednak nie ma żadnej bomby i to był tylko żart. Nie potrafił wytłumaczyć swojego bezmyślnego zachowania.

Informację o podłożeniu bomby policjanci otrzymali wczoraj wieczorem. Pełniące służbę patrole natychmiast udały się w obręb wskazanych w zgłoszeniu miejscowości, aby je sprawdzić. W tym czasie kolejni policjanci ustalili, że alarm bombowy mógł zostać wywołany przez znanego im 23-latka z gm. Turobin, który w przeszłości dokonywał podobnych zgłoszeń dotyczących rzekomego podłożenia bomby lub niezaistniałych pożarów. Żadne z tych zgłoszeń nie zostało wówczas potwierdzone.

Funkcjonariusze krótko po zgłoszeniu ustalili skąd dzwonił wywołujący alarm i dotarli do jego mieszkania. Ich podejrzenia okazały się trafne. 23-latek, którego zastali w domu przyznał policjantom, że to on zadzwonił, ale nie ma żadnej bomby, a to był tylko żart. Nie potrafił wytłumaczyć swojego zachowania. Okazało się, że był pod działaniem alkoholu, badanie wykazało 0,22 promila w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze ustalili ponadto, że 23-latek od kilku lat leczy się psychiatrycznie.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Każda tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie przez nas sprawdzana. W żadnym przypadku nie możemy pozwolić sobie na zbagatelizowanie jakiegokolwiek sygnału. Należy pamiętać o tym, że sprawcy tego typu zdarzeń nie mogą czuć się bezkarnie. Ich ustalenie to tylko kwestia czasu. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych. Przestrzegamy wszystkich przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa. Trzeba zdać sobie też sprawę, że policja dysponuje coraz nowszymi metodami wykrywania tego rodzaju przestępstw.

MW

Powrót na górę strony