Aktualności

Zamość: Odpowie za oszutwa internetowe

Data publikacji 23.03.2016

Zamojscy policjanci sporządzili akt oskarżenia przeciwko 24-letniemu mieszkańcowi województwa wielkopolskiego, podejrzanemu o kilkadziesiąt oszustw i kilkanaście paserstw dokonanych na szkodę mieszkańców z całej Polski. Jak ustalili śledczy, 24-latek za pośrednictwem portali internetowych, posługując się fałszywymi danymi, wystawiał ogłoszenia o sprzedaży telefonów komórkowych i sprzętu komputerowego. Po otrzymaniu pieniędzy za oferowany produkt, towaru nie dostarczał bądź też wysyłał towar uszkodzony i niezdatny do użytkowania. Straty wyrządzone przestępczą działalnością 24-latka sięgnęły kwoty ponad 50 tys. złotych.

    Zamojscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od ubiegłego roku pracowali nad sprawą szeregu oszustw internetowych. Postępowanie, zapoczątkowało zgłoszenie 27-letniego studenta z Krakowa, który powiadomił policjantów o tym, że za pośrednictwem jednego z internetowych portali zakupił warty ponad 2, 5 tys. złotych sprzęt komputerowy. Zgodnie z umową na podane przez sprzedawcę konto, 27-latek przelał gotówkę. Niestety, ani towaru, ani zwrotu pieniędzy nigdy nie otrzymał.

    Jak ustalili śledczy sprawca, posługując się fałszywymi danymi, zamieszczał na jednym z popularnych portali internetowych, ogłoszenia o sprzedaży wysokiej jakości sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych. Towaru nigdy jednak kupującym nie wysyłał bądź też dostarczał towar niezgody z opisem, uszkodzony i niezdatny do użytkowania. Mimo, że oszust podczas każdej kolejnej transakcji posługiwał się innymi danymi, policjanci ustalili jego prawdziwą tożsamość. Oszustem okazał się 24-letni mieszkaniec Leszna, czasowo przebywający na terenie Zamościa. Tu w wynajętym mieszkaniu, mężczyzna prowadził swoją nielegalną działalność. W ręce mundurowych wpadł w październiku ubiegłego roku. Kompletnie zaskoczonego mężczyznę, policjanci zatrzymali tuż po wyjściu z jednej z placówek pocztowych, gdzie pobrał pieniądze pochodzące z kolejnych oszustw. 24-latek trafił do policyjnego aresztu, a następnie przetransportowany został do zakładu karnego. Jak się okazało bowiem, młodzieniec poszukiwany był listami gończymi przez sąd w Tomaszowie Lubelskim.

  Z ustaleń śledczych wynika, że oszukańczym procederem 24-latek trudnił się od listopada 2014 roku do października zeszłego roku. W tym czasie oszukał 46 osób, mieszkańców różnych regionów Polski. Straty jakie ponieśli poszkodowani sięgnęły kwoty ponad 50 tys. złotych. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił również na przedstawienie 24-latkowi zarzutów paserstwa. Jak ustalili policjanci, mężczyzna nabył kilkanaście pochodzących z kradzieży telefonów komórkowych.

   Na swój proces 24-latek oczekuje w areszcie. Wkrótce za popełnione czyny stanie przed obliczem Temidy. Zgodnie z kodeksem karnym grozić mu może kara do 12 lat pozbawienia wolności.

J.K.

Powrót na górę strony