Aktualności

Zamość: Uważajmy na internetowe "super okazje"

Data publikacji 21.03.2016

Zamojscy policjanci wyjaśniają okoliczności oszustw dokonanych na szkodę 35-letniej kobiety i 32-letniego mężczyzny, mieszkańców Zamościa. Oboje, za pośrednictwem popularnych portali internetowych zrobili zakupy. Kobieta kupiła piłę spalinową, mężczyzna -sprzęt rtv. Na podane przez sprzedawców konta przelali gotówkę. Niestety, zamówionego towaru nie otrzymali. Internetowe zakupy cieszą się niesłabnącą popularnością. Pamiętajmy jednak, że taka forma wiązać się może z ryzykiem, że zostaniemy oszukani.

    Podczas minionego weekendu zamojscy policjanci przyjęli dwa zgłoszenia o internetowych oszustwach. 35-letnia zamościanka, za pośrednictwem jednego z popularnych portali aukcyjnych zakupiła wartą 1100 złotych piłę spalinową. Na podane przez sprzedawcę konto przelała gotówkę. Mimo, że od transakcji minął miesiąc zamówionego towaru kobieta nie otrzymała. W podobny sposób oszukany został 32-latek, mieszkaniec Zamościa. Mężczyzna poprzez internet zakupił znanej marki wieżę. Na konto sprzedawcy przelał pieniądze. Niestety, towaru który zakupił nie otrzymał. Policjanci wyjaśniają okoliczności zgłoszeń i przypominają:

    Decydując się na zakupy poprzez sieć internetową, na portalach aukcyjnych czy w sklepach internetowych pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Dlatego też sprawdzajmy sprzedawcę, u którego zamierzamy kupić wybraną rzecz. Zweryfikujmy czy jest rzetelny. Uważajmy na ,,super okazje". Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Jeśli chcemy wziąć udział w aukcji internetowej, sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku gdy mieszkamy daleko zapytajmy czy po towar można zgłosić się osobiście. Gromadźmy całą korespondencję ze sprzedającym, w przypadku oszustwa będzie ona bezcennym dowodem kontaktów. Zachowanie zasad ostrożności pozwala na bezpieczne zakupy w sieci. Jeśli jednak mimo tego padniemy ofiarą internetowego naciągacza i nie dostaniemy towaru za który zapłaciliśmy, natychmiast zgłośmy to na Policję.

J.K.

Powrót na górę strony