Świdnik: Bezpieczni w sieci
Co grozi tym, którzy wrzucają do internetu obraźliwe wulgaryzmy na innych, czy kopiowanie tekstu z sieci powinno mieć podpis autora oraz czy czytanie książek papierowych to przeżytek -to niektóre tylko z zagadnień, jakie poruszyli policjanci i przedstawiciele biblioteki w Piaskach podczas zajęć „Bezpieczni w sieci” z uczniami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bystrzejowicach.
W trosce o bezpieczeństwo młodych ludzi w Internecie piaseccy policjanci wspólnie z Miejską Powiatową Biblioteką w Piaskach zorganizowali zajęcia pt. „Bezpieczni w sieci”. Co to jest Internet, do czego służy, jak należy bezpiecznie z niego korzystać oraz jakie są jego negatywne strony, to niektóre tylko z tematów, jakie zostały omówione z uczniami Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Bystrzejowicach.
Jak się okazało, młodzież niemalże każdego dnia serfuje po sieci wirtualnego świata. Niekiedy spędzając w nim po kilka godzin dziennie. Uczestnicy spotkania sami przyznali, że korzystają ze stron portali społecznościowych, serwisów internetowych oraz stron z grami i muzyką. Wielu z uczniów zamieszczając zdjęcia i filmiki, dzieli się tym co ich spotkało danego dnia.
Zajęcia w tematyce bezpiecznego poruszania się po sieci miało na celu uświadomienie młodych ludzi o sile i braku anonimowości w sieci oraz o różnego rodzaju niebezpiecznych konsekwencjach korzystania z Internetu. Jednocześnie zachęcając do korzystania z książek papierowych podkreślona była rola i wartość książki jako bezpiecznej alternatywny dla spędzania czasu wolnego, wyciszenia oraz namacalnej pamiątki na przyszłość. Policjanci mówiąc o konsekwencjach łamania praw innych osób za pomocą łączy internetowych podkreślili jakie są prawa osób pokrzywdzonych oraz co należy zrobić gdy my sami lub ktoś z naszego otoczenia padnie ofiarą internetowego napastnika.
MSz