Aktualności

Opole Lub.: Nie dali się oszukać fałszywym policjantom

Data publikacji 25.01.2016

„Cześć, jestem w Lublinie, zaraz u Ciebie będę” – usłyszał w słuchawce telefonu 72-letni mieszkaniec Opola Lubelskiego. Już pięć minut później w trakcie następnej rozmowy z osobą podającą się za funkcjonariusza policji, dowiedział się, że rozmawiał właśnie z oszustem, który próbował oszukać go metodą „na wnuczka”. Okazało się, że żaden z rozmówców nie był tym, za kogo się podawał a obydwaj mięli na celu to, by wyłudzić 50 tysięcy złotych.

    W miniony piątek około godziny 14.00 do jednego z mieszkań w Opolu Lubelskim zadzwonił telefon. Podczas rozmowy, domownicy usłyszeli, że dzwoni Darek - krewny. Mężczyzna poprosił o numer telefonu komórkowego i powiedział, że niedługo ich odwiedzi. Ku wielkiemu zaskoczeniu, już pięć minut później zadzwonił na telefon komórkowy mężczyzna przedstawiając się jako policjant.

    „Policjant” zapewnił, iż wspólnie z prokuraturą prowadzi akcję skierowana przeciwko tego rodzaju oszustom. W ciągu najbliższych minut, 72 – latek kilkakrotnie otrzymywał telefony od osób, które przedstawiały się jako policjanci i prokuratorzy. W trakcie jednej z nich, 72 – latek usłyszał, że Policja na jego konto  przelała 50 tysięcy złotych i że pieniądze te ma wypłacić by przekazać je fałszywemu wnuczkowi.

   Kiedy mężczyzna dotarł do banku i próbował wypłacić żądane 50 tysięcy złotych,  został poinformowany o tym, że odebranie tak dużej kwoty pieniędzy wymaga wcześniejszych uzgodnień. 72-latek postanowił podzielić się swoimi wątpliwościami z Policją. Od funkcjonariuszy opolskiej komendy usłyszał, że policjanci nie prowadzą akcji, w których żądaliby wypłaty pieniędzy i że prawdopodobnie ktoś próbował wyłudzić od niego pieniądze.

   Jak się okazało, w identyczny sposób oszuści próbowali oszukać w piątek dwie inne osoby. Na szczęście prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty, ponieważ wszystkie z nich wykazały się czujnością i nie dały się oszukać.

    Opolscy policjanci poszukują oszustów i po raz kolejny apelują o rozwagę i ostrożność w kontaktach z nieznajomymi.  Policjanci apelują, szczególnie do rodzin i bliskich, osób starszych, aby uczulać je na takie bądź podobne sytuacje. Zawsze, kiedy nieznajomi proszą o pieniądze czy wartościowe przedmioty należy skontaktować się z osobą, za którą się podają i upewnić czy takiej pomocy potrzebują.

Powrót na górę strony