Aktualności

Opole Lub.: Cztery osoby zatruły się czadem

Data publikacji 11.01.2016

Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, co skutkuje przypadkami zatruć tlenkiem węgla. Tym razem do szpitala trafiła czwórka mieszkańców gminy Poniatowa.

W niedzielę tuż przed godziną czwartą rano, dyżurny opolskiej Policji został poinformowany przez pogotowie ratunkowe o zatruciu tlenkiem węgla w jednej z miejscowości w gminie Poniatowa. Czworo mieszkańców posesji w wieku 77, 74, 53 i 44 lata zostało przewiezionych do szpitala. Na szczęście wszystkie osoby, które uległy zatruciu były przytomne a ich życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, iż pomieszczenia ogrzewane były dwoma piecykami typu: koza a okna i drzwi budynku były otwarte. W toku wykonywanych czynności stwierdzono, iż powodem zatrucia był najprawdopodobniej czad zalegający w pozbawionym prawidłowej wentylacji budynku.

Policjanci apelują o ostrożność. Różnego rodzaju urządzenia grzewcze: na tradycyjny węgiel, gazowe, olejowe, elektryczne bądź sanitarne zwłaszcza niewłaściwie eksploatowane zagrażają naszemu zdrowiu lub życiu.

Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

- zapewnij prawidłową wentylację pomieszczenia,  nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,

- stosuj mikro - wentylację okien i drzwi, - z pomocą fachowców dokonuj okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych, sanitarnych  i instalacji wentylacyjnej,

- zainstaluj czujki tlenku węgla  w tej części domu, w której sypia twoja rodzina - to skuteczne urządzenia, które uratowały już niejedno życie. W przypadku zagrożenia należy wezwać służby ratownicze, dzwoniąc pod numery alarmowe 997, 998, 999 lub 112.

Powrót na górę strony