Aktualności

Tomaszów Lub.: Śmiertelne potrącenie pieszego

Data publikacji 13.12.2015

Wczoraj po godzinie 19 w miejscowości Polanówka na krajowej 17 poza terenem zabudowanym doszło do potracenia pieszego. Pieszy, 43-letni m. gm. Adamów w wyniku doznanych obrażeń zmarł na miejscu. Kierujący audi to 44-letni mieszkaniec Tomaszowa Lubelskiego był trzeźwy. Policjanci wyjaśnią okoliczności w jakich doszło do tego zdarzenia. Przypominamy, że osoby poruszające się po zmroku w terenie niezabudowanym mają obowiązek nosić elementy odblaskowe.

Wczoraj po godz. 19:00 dyżurny komendy Policji w Tomaszowie Lub. otrzymał informacje o potrąceniu pieszego w miejscowości Polanówka na krajowej 17. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że kierujący audi to 44-latek mieszkaniec Tomaszowa. Jak wyjaśnił jechał  na prostym odcinku drogi w terenie niezabudowanym po czym minął przejście dla pieszych, gdy nagle zobaczył mężczyznę przed swoim samochodem, który najprawdopodobniej przechodził przez jezdnię. Nie posiadał elementów odblaskowych. Kierujący został przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, wynik negatywny. Policjanci będą wyjaśniać wszystkie szczegółowe okoliczności i przyczyny  tego tragicznego w skutkach wypadku.

Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego osoby poruszające się poza obszarem zabudowanym po zmroku mają obowiązek nosić elementy odblaskowe. Okres jesienno-zimowy to często złe warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok, a co za tym idzie ograniczona widoczność. Poruszając się po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania dopiero  z odległości 20-30 metrów. Zatem kierujący praktycznie nie ma szans na reakcję. Natomiast jeśli pieszy jest wyposażony w odblaski to jest widoczny już z odległości 150 metrów – czyli pięć razy szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” dla własnego dobra, korzystając z drogi po zmierzchu, mieli na sobie widoczne dla innych uczestników ruchu elementy odblaskowe. Istotne jest prawidłowe noszenie odblasków.  Powinny być one zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków i umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych. Pamiętajmy zatem, nośmy odblaski dla ochrony własnego bezpieczeństwa, zdrowia, a często i życia.

AG

Powrót na górę strony