Świdnik: „Narkotyki-Dopalacze: przestępczość, zagrożenia, profilaktyka”.
O tym czym są środki odurzające , czym dopalacze, jakie grożą konsekwencję karne a jakie niebezpieczne dla zdrowia i życia młodego człowieka, rozmawiali wczoraj uczniowie szkół ponadpodstawowych, dyrektorzy oraz grono pedagogiczne z policjantami. Wszystko w ramach debaty społecznej pt. „Narkotyki-Dopalacze: przestępczość, zagrożenia, profilaktyka”.
Wczoraj w Miejskim Centrum Kultury w Piaskach odbyła się debata społeczna, której głównym celem było uświadomienie młodych ludzi jakie zagrożenia dla ich zdrowia i życia niesie sięganie po narkotyki oraz dopalacze. We wstępie witając przybyłe osoby, otwarcia tej rozmowy, dokonał Komendant Powiatowy Policji w Świdniku- insp. Ryszard Szklarz.
Kierując się dobrem najbardziej narażonej grupy społecznej, piaseccy i świdniccy policjanci do rozmowy zaprosili uczniów szkół ponadpodstawowych wraz z dyrekcją oraz gronem pedagogicznym. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji, które w zakresie codziennego działania mają pracę na rzecz drugiego człowieka.
Na pytanie czy narkotyki i dopalacze to zagrożenie dla zdrowia a nawet życia, młodzież potwierdziła, że tak i wskazała, że warto rozmawiać o tym jakże niebezpiecznym zjawisku. Prelekcję opisującą czym są środki psychotropowe, w tym dopalacze, wygłosił przedstawiciel Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Świdniku - Pan Bartłomiej Substryl.
W dalszej części kom. Robert Świerszcz, specjalista od spraw kryminalnych Komendy Powiatowej Policji w Świdniku zobrazował, posiłkując się konkretnymi artykułami litery prawa, jakiej odpowiedzialności karnej podlega osoba dopuszczająca się przestępstw m. in. posiadania środków psychotropowych, wyrabiania ich czy też udostępniania osobom małoletnim. Jak podkreślił funkcjonariusz grożące konsekwencje są bardzo wysokie, głownie są to wieloletnie kary pozbawienia wolności.
Natomiast Pan Grzegorz Pająk – Kierownik Ośrodka Rehabilitacyjno-Readaptacyjnego MONAR w Majdanie Kozic Dolnych, mówiąc o wieloletnim doświadczeniu pracy z osobami uzależnionymi, zwrócił uwagę uczniów na potrzebę rozwijania swoich pasji, które budują zdrowy organizm oraz zdrową duszę. Wskazał również ważną rolę więzi rodzinnych, szczególnie w relacjach młodzi ludzie – rodzice. Natomiast omawiając drogę wychodzenia z uzależnienia wskazał młodzieży, ze jest to wielomiesięczny, niekiedy wieloletni okres ciężkiej pracy nad samym sobą.
Podczas debaty organizatorzy zwrócili się również do dyrektorów oraz grona pedagogicznego szkół z zapytaniem czy widzą potrzebę organizowania różnego rodzaju spotkań z uczniami i rodzicami w tym temacie. Jednogłośnie padła odpowiedz, ze taka forma profilaktycznych wspólnych działań z policją jest bardzo potrzebna.
Młodzież, która uczestniczyła we wczorajszej debacie, nie kryła zainteresowania tematem. Padło wiele pytań i wiele niejasności podczas dyskusji zostało wyjaśnionych. Jak podkreśliła jedna z uczennic – różnego rodzaju spotów w telewizji i w sieci jest wiele, ale mało mówi się o konsekwencjach jakie grożą osobom i sięgającym po środki narkotyczne i tym, którzy je rozpowszechniają, dlatego bardzo ważne jest by dorośli chcąc ustrzec młodych ludzi przed zagrożeniem, oprócz mówienia, ze „nie wolno”, mówili co za to grozi.
M.Sz.