Aktualności

Kraśnik: 4 próby oszustwa metodą „na wnuczka”

Data publikacji 19.11.2015

Kraśniccy policjanci poszukują oszusta, który wczoraj próbował wyłudzić pieniądze od kilku kobiet. Dzwoniący informował je o rzekomym wypadku drogowym, w którym miał potrącić mężczyznę, innym razem kobietę z dzieckiem i potrzebuje pieniędzy celem pokrycia strat finansowych. Na szczęście 3 kobiety nie uwierzyły w opowiadane historie. Jedna z kobiet 85-letnia mieszkanka Kraśnika przekazała sprawcy 17 tys. zł.

Wczoraj kraśniccy policjanci otrzymali kilka sygnałów od mieszkanek Kraśnika o próbach wyłudzenia od nich pieniędzy. Do każdej z kobiet na stacjonarny  numer telefonu zadzwonił mężczyzna. Podawał się za wnuka lub bratanka. Informował, że miał wypadek samochodowy i potrzebuje pilnie pieniędzy. Przekonywał, że musi zapłacić  pieniądze  osobie poszkodowanej.  Raz prosił o kwotę 60 tys. złoty, innym razem 35 tys. złoty. Na szczęście 3  kobiety nie dały się nabrać na wymyślone historie , a o próbach oszustwa zostali natychmiast powiadomieni policjanci.

Niestety 85-letnia mieszkanka Kraśnika uwierzyła, że dzwoni do niej jej wnuczek z Warszawy i że miał poważny wypadek samochodowy. Potrzebował 60 tys. złoty.  Kobieta miała w domu 17.000 zł, które przekazała obcemu mężczyźnie. Dopiero po południu rodzina uświadomiła jej, że została oszukana.

Komenda Powiatowa Policji w Kraśniku po raz kolejny apeluje o ostrożność i rozsądek.

W przypadku tego rodzaju oszustw mechanizm działania przestępców jest prosty i w każdym przypadku odbywa się według podobnego scenariusza. Telefonując - zazwyczaj do osoby starszej i samotnie mieszkającej - sprawca podaje się za członka jej rodziny. Podczas rozmowy w rozmaity sposób zdobywa zaufanie starszych ludzi i wykorzystując ich łatwowierność i dobre serce, nakłania do udzielenia pożyczki na pilne wydatki. Po uzyskaniu obietnicy takiej pożyczki dzwoniący zazwyczaj informuje, że po odbiór pieniędzy zgłosi się jego znajomy lub nawet policjant. Osoby, chcąc pomóc bliskim wręczają pieniądze pośrednikowi - bywa że są to oszczędności całego życia.

Pamiętajmy również, że coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za funkcjonariuszy policji zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Pamiętajmy, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o żadne pieniądze.

Rozmawiajmy też jak najczęściej ze starszymi członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.

DW-B

Powrót na górę strony