Aktualności

KWP: Konferencja o bezpieczeństwie osób i mienia w obiektach budowlanych

Data publikacji 26.10.2015

Pod patronatem Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego, odbyła się w Caritas Archidiecezji Lubelskiej konferencja szkoleniowa „Świadomy konsument – bezpieczeństwo osób i mienia w obiektach budowlanych – wyroby budowlane w ochronie zdrowia, życia i mienia”

    Celem zorganizowanej przez Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Serwisów Kluczowych było przybliżenie problematyki dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa osób i mienia.

    Podczas konferencji przedstawiciel Wydziału Prewencji KWP w Lublinie – asp. szt. Waldemar Dziedzic oraz Pan Andrzej Boreczek z Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Serwisów Kluczowych poruszyli kwestie związane z przeciwdziałaniem przestępczości przeciwko dobrom kultury, ochroną przeciwpożarową, zasadach bezpieczeństwa oraz szeroko rozumianymi sposobami zabezpieczeń z uwzględnieniem nowoczesnych metod. Poruszono również kwestie związane z analizą szacowania ryzyka na obiekcie, rewitalizacją przestrzeni, montażem systemu sygnalizacji włamania i napadu, cyberprzestępczością oraz ochroną dzieł sztuki. W konferencji uczestniczyli księża z terenu województwa lubelskiego. Prócz wyżej wymienionych tematów omówiono również kwestię związane z ewentualnym przyjęciem przez nasz kraj uchodźców.

     Szczególny nacisk skierowano podczas konferencji na oszustwa tzw. „metodą na wnuczka” dotyczącą osób starszych. Ponieważ obaj wyżej wymienieni prelegenci aktywnie działają przy ochronie dziedzictwa narodowego, prezentacja multimedialna w dużej części polegała na prezentacji zabezpieczeń w obiektach sakralnych. Pomimo, że skala zagrożenia tego typu przestępczością jest stosunkowo niewielka, to poniesione w wyniku tych przestępstw straty materialne i kulturowe są bezcenne. Zabytki to przedmioty unikatowe, niepowtarzalne, których nie można odtworzyć czy zastąpić nowymi.

     Nawiązując do posiadanych przez administratorów obiektów zbiorów, ponownie podkreślono wagę ich dokumentowania, ponieważ jest to nie tylko zabezpieczenie właścicieli czy administratorów na wypadek kradzieży, ale także niezbędny materiał identyfikacyjny dla Policji. Przedstawiono też najnowsze zdobycze techniki w tej dziedzinie jak znakowanie cząsteczkami „DNA”, mikrofotografię, mikrokryształy czy mikroczipy. Na konferencji podkreślono, że dokumentacja wykonana w postaci opisowej, wzbogacona o barwne fotografie przedmiotów jest podstawą efektywnych działań Policji, wykorzystywaną nie tylko podczas identyfikacji, gdy dzieło zostanie już znalezione, ale dużo wcześniej, w fazie zgłoszenia kradzieży i rozpoczęcia przez Policję poszukiwań utraconych zabytków. Była to pierwsza konferencja szkoleniowa z cyklu szeroko pojętego bezpieczeństwa osób
i mienia przeznaczona dla osób duchownych.

 

Powrót na górę strony