Aktualności

Łęczna: O bezpieczeństwie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Data publikacji 22.10.2015

Łęczyńscy policjanci spotkali się ze słuchaczami Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - Filia w Łęcznej. Funkcjonariusze poruszali tematy dot. zagrożeń związanych z oszustwami dokonywanymi metodą "na wnuczka”, zagubienia, kradzieży dokumentów. Uczestnikom spotkania przybliżono cele kampanii "Stop Wariatom Drogowym”, a także zaprezentowano film pt."Śmierć czai się na drodze”.

      Mundurowi wskazywali zasady dbania o własne bezpieczeństwo. Omawiali problematykę dotyczącą oszustw metodą ,,na wnuczka”, podawania się za przedstawicieli administracji, poczty, firm ubezpieczeniowych itp. Funkcjonariusze przybliżyli sposoby i metody działania oszustów oraz wytłumaczyli co zrobić aby nie paść ich ofiarą. Przestrzegali, że wyobraźnia oszustów nie zna granic, prześcigają się oni w sposobach działania. Wymyślają ciągle nowe historie, które pozwalają im wyłudzać pieniądze. Tłumaczyli aby w przypadku telefonów, zwłaszcza od członków rodziny,  z którymi nie utrzymywali kontaktu od dłuższego czasu, każdą taką informację sprawdzić. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmówcy za każdym razem powiadamiać oficera dyżurnego komendy policji.  

Ponadto stróże prawa przypominali jak postępować w przypadku zagubienia czy kradzieży dokumentów, a także  o właściwym zabezpieczeniu mieszkań i o zwracaniu uwagi na to co dzieje się w ich  pobliżu.  Apelowali aby w sytuacjach kiedy  zauważymy podejrzane osoby ,,kręcące” się bez celu, stojące pod drzwiami zainteresowali się nimi, zapytali kogo szukają, starajmy zapamiętać się ich wygląd. O naszych spostrzeżeniach nie wahajmy się poinformować policjantów.

Policjanci wskazywali na obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku - poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Podczas spotkania przybliżono cele kampanii ,,Stop wariatom drogowym” .Stróże prawa apelowali o ostrożność podczas poruszania się po drogach pieszą czy rowerem. Na koniec spotkania zaprezentowano film pt. ,,Śmierć czai się na drodze”, zrealizowany przez Zespół Komunikacji Społecznej i WRD KWP w Lublinie dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

M.K.

Powrót na górę strony