Aktualności

Ryki: Zabezpieczono nielegalne oprogramowanie warte 200 tys. zł.

Data publikacji 13.10.2015

Nielegalne oprogramowania ujawnili policjanci na terenie jednej z firm budowlanych w gm. Ryki. W trakcie przeszukania firmy mundurowi z Wydziału Kryminalnego KPP w Rykach oraz Wydziału do walki z Cyberprzestepczoscią KWP w Lublinie zabezpieczyli komputery, dyski twarde oraz inne nośniki danych. Straty wynikające z użytkowania nieposiadających licencji oprogramowań szacowane są wstępnie na kwotę około 200 tys. złotych. Za to przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP w Rykach oraz Wydziału do walki z Cyberprzestepczością KWP w Lublinie pojawili sie w jednej z firm zajmującej się konstrukcjami stalowymi działającej na terenie gminy Ryki. Funkcjonariusze mieli informacje, z których wynikało, że jej przedstawiciele wykorzystywali nielegalne oprogramowanie służące do funkcjonowania firmy. Wcześniejsze ustalenia potwierdziły się. Podczas przeszukania pomieszczeń, mundurowi zabezpieczyli kilka stanowisk komputerowych, dyski twarde oraz inne nośniki danych. Właściciele firmy nie przedstawili licencji do legalnego użytkowania ujawnionych oprogramowań.

Straty wynikające z tej przestępczej działalności, na chwilę obecną szacowane są na kwotę około 200 tys. zł. Dokładne ich określenie, będzie możliwe po przebadaniu zabezpieczonych komputerów jak i nośników danych przez biegłych.

Osobom, które zajmowały się wykorzystywaniem nielegalnego oprogramowania w prowadzonej działalności gospodarczej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

JW

Powrót na górę strony