Aktualności

Lublin: Policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie

Data publikacji 01.10.2015

Lubelska Policja od wielu lat w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży angażuje się w projekty profilaktyczne razem z przedstawicielami lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja S.A. Jedną z takich akcji jest program pt” Jestem Bezpieczny z PGE. Dzisiaj policjanci i pracownicy Wydziału Prewencji KMP w Lublinie spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 39 przy ul. Krężnickiej w Lublinie. Celem tych spotkań jest poprawa bezpieczeństwa dzieci. Policjantom towarzyszył Pan Piorunek z PGE.

Lubelska Policja od wielu lat w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży angażuje się w projekty profilaktyczne razem z przedstawicielami lubelskiego oddziału PGE Dystrybucja S.A. Jedną z takich akcji jest program pt” Jestem Bezpieczny z PGE. Dzisiaj, w ramach akcji,  takie spotkanie odbyło się w SP nr 39 przy ul. Krężnickiej w Lublinie.  W czasie spotkania omówiono zasady bezpiecznego zachowania się na drodze, przechodzenia przez jezdnię, zapinania pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Zachęcano uczniów do noszenia elementów odblaskowych, które spowodują, że będą dobrze widoczni na drodze, co jest bardzo ważne zwłaszcza przy złych warunkach atmosferycznych.

W spotkaniu uczestniczył wesoły naukowiec Pan Piorunek z PGE. Pracownicy PGE mówili o tym jak zapobiegać wypadkom. Poruszona została także problematyka niewłaściwego korzystania z urządzeń elektrycznych i braku świadomości o zagrożeniach związanych z użytkowaniem sieci wysokiego napięcia.

Jak zawsze przy tego rodzaju spotkaniach policjanci rozdawali dzieciom odblaski z logo, PGE, które wpłyną na poprawę widoczności pieszych na drodze. W minionym roku szkolnym do dzieci i młodzieży powiatu lubelskiego trafiło 8 tys. odblasków.

Przy tej okazji także przypominamy, że do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesiennych. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Zwłaszcza właśnie jesienią  piesi są słabiej widoczni na drodze. Nawet wtedy, gdy samochód jedzie z prędkością 30-40 km/h w zderzeniu z nim odnoszą obrażenia. To, jakiego rodzaju one będą zależy między innymi od gabarytów samochodu, od tego czy uderzył w nich bokiem czy maską, a także od stanu nawierzchni. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Kierowca widzi, bowiem pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów.

R.L.R.

 

Powrót na górę strony