Lubartów: Zatrzymani za podpalenia - Aktualności - Policja Lubelska

Aktualności

Lubartów: Zatrzymani za podpalenia

Data publikacji 24.09.2015

Policjanci z Lubartowa zatrzymali sześciu młodych mężczyzn podejrzanych o dokonanie w ostatnim czasie szeregu podpaleń. Zatrzymani to mieszkańcy gminy Ostrów Lubelski w wieku od 17 do 26 – lat. Czterej to strażacy ochotnicy. Dokładna liczba spowodowanych przez nich pożarów jak też wysokość strat jest przedmiotem prowadzonego przez policjantów postępowania.

    W ciągu ostatnich kilku tygodni w okolicach Ostrowa Lubelskiego dochodziło do niewyjaśnionych pożarów. Płonęły stodoły, stogi siana, ścierniska oraz las. Według oceny specjalistów pożary były efektem celowych podpaleń. Złapanie podpalacza lub podpalaczy stało się dla policjantów z Lubartowa sprawą priorytetową. Zakrojone na szeroką skalę działania doprowadziły do wytypowania osób mogących mieć związek z podpaleniami. We wtorek mundurowi z Lubartowa zatrzymali pierwszych czterech podejrzanych. W środę do policyjnego aresztu trafili dwaj kolejni. Wszyscy to młodzi mieszkańcy gminy Ostrów Lubelski w wieku od 17 do 26 – lat. Czterej to strażacy ochotnicy.

    Dokładna liczba spowodowanych przez nich pożarów jak też wysokość strat jest przedmiotem prowadzonego przez policjantów postępowania. Według wstępnych ustaleń śledczych mogą być oni sprawcami nawet kilkunastu podpaleń. Podpalacze podkładali ogień, aby następnie jako strażacy ochotnicy zarobić na uczestnictwie w akcji gaśniczej. Dzisiaj zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Lubartowie, gdzie zapadną decyzje o ich dalszym losie.

     Za sprowadzenia zagrożenia dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach w postaci pożaru, niszczenie mienia oraz wyłudzanie wynagrodzeń za udział w akcji gaśniczej Kodeks Karny przewiduje karę do 10 – lat pozbawienia wolności.

G.P.