Aktualności

Biłgoraj: Zamiast ziemniaka wykopał granat

Data publikacji 15.09.2015

Podczas prac polowych, jeden z mieszkańców gminy Frampol zamiast ziemniaków natknął się na ciężki przedmiot, kształtem przypominający granat moździerzowy. Jak się okazuje nawet wykopki mogą niespodziewanie odkryć powojenne pozostałości. Niewybuch, został zabezpieczony przez funkcjonariuszy do momentu przybycia saperów. Kolejny raz przypominamy o szczególnych środkach ostrożności w przypadkach odnalezienia tego typu niebezpiecznych przedmiotów.

     To już kolejny z rzędu przypadek, kiedy podczas zwykłych prac ziemnych, czy polowych w powiecie biłgorajskim wykopany został granat pochodzący z okresu II Wojny Światowej. Tym razem na polach w gminie Frampol, w minioną sobotę, jeden z mieszkańców tej gminy, zamiast ziemniaków wyorał przedmiot, kształtem przypominający granat moździerzowy. O znalezisku niezwłocznie powiadomił Policję. Pocisk został zabezpieczony przez funkcjonariuszy do czasu przybycia saperów, którzy wczoraj zabrali pocisk do neutralizacji na poligonie.

     Policjanci apelują o ostrożność i przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch:
Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce gdzie się ono znajduje dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie należy to miejsce tak oznaczyć by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Policjanci zabezpiecza teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, ze bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia nawet do kilkuset metrów.

 

M.W.

Powrót na górę strony