Lublin: Trzeźwy umysł na drodze.
Komenda Miejska Policji w Lublinie opracowała autorski program skierowany do kierowców oraz do przyszłych kierowców, czyli uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Głównym cele programu jest minimalizowanie zagrożeń na drodze przez edukację, uświadamianie młodym ludziom jak poważne mogą być skutki związane ze spożywaniem alkoholu oraz zażywaniem narkotyków i dopalaczy przez uczestników ruchu drogowego.
Idea i koncepcja programu narodziła się Wydziale Prewencji KMP w Lublinie. Został on zbudowany w formie zintegrowanego i interaktywnego narzędzia edukacyjno-informacyjnego służącego poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym w powiecie lubelskim. Odbiorcami programu są kierowcy - użytkownicy dróg oraz kandydaci na kierowców, czyli uczniowie ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu działania Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.
W ramach realizacji projektu uczniowie otrzymają informacje dotyczące prawnych aspektów związanych z nietrzeźwością kierowców oraz wpływu środków odurzających na zachowanie kierującego. Podczas aktywnych zajęć wykorzystane będą alko-gogle i narko-gogle symulujące zachowanie człowieka pod wpływem alkoholu i narkotyków. Każdy uczestnik spotkania z policjantami otrzyma specjalnie przygotowane materiały edukacyjne – ulotkę i odblask.
Głównym celem programu jest zminimalizowanie zagrożeń na drodze, poprzez edukację młodych ludzi, mówienie o skutkach związanych ze spożywaniem alkoholu, zażywaniem narkotyków i dopalaczy. Tylko w pierwszym pólroczu br. na terenie Lublina i pow. lubelskiego policjanci zatrzymali 385 nietrzeźwych kierowców. Przeprowadzonych zostało ponad 70 tys. badań na trzeźwość.
W spotkaniach uczestniczyć będą policjanci i pracownicy cywilni Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz dzielnicowi. Współorganizatorem projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie. Inauguracja programu odbyła się właśnie dzisiaj. Ulotki rozdawane były rano podczas kontroli drogowej m.in przy ul. Głuskiej w Lublinie.
Program obejmie swym zasięgiem około 10 000 tysięcy osób.
R.L.R.