Aktualności

Zamość: Sprawca fałszywego alarmu w rękach Policji

Data publikacji 20.07.2015

19-letni mieszkaniec Szczebrzeszyna odpowie za wywołanie fałszywego alarmu. Nastolatek pod koniec czerwca zatelefonował na numer alarmowy i powiadomił o podłożeniu ładunku wybuchowego przy gminie, dokładnej lokalizacji nie podając. Mundurowi zgłoszenia nie zlekceważyli ustalając, że prawdopodobnym usytuowaniem miejsca mógł być Szczebrzeszyn. Niezwłocznie sprawdzono tamtejszy budynek urzędu miasta i gminy, żadnego materiału wybuchowego nie ujawniając. Przeprowadzone w sprawie czynności ujawniły natomiast osobę, która wykonała telefon. 19-letni Szczebrzeszynianin już usłyszał zarzuty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za popełniony przez niego czyn grozić może kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w ostatnią niedzielę  czerwca. Po godzinie 21.00 dyżurny zamojskiej komendy odebrał telefon z informacją o podłożeniu ładunku wybuchowego przy gminie. Rozmówca nie określił dokładnej lokalizacji. Sprawą natychmiast zajęli się zamojscy kryminalni. Czynności operacyjne i sprawdzenia wskazały, że miejscem podłożenia ładunku mógł być urząd miasta i gminy w Szczebrzeszynie. Dokonano sprawdzeń budynku, niczego podejrzanego nie odnajdując. Przeprowadzone w sprawie czynności odnalazły natomiast amatora fałszywego alarmu. Okazał się nim 19-letni mieszkaniec miasta. Nastolatek nie krył zaskoczenia kiedy zatrzymali go policjanci.

Młody mieszkaniec Szczebrzeszyna już usłyszał zarzuty. Przyznał się do jego popełnienia i wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, dozorowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Wkrótce jego sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Autorom fałszywych alarmów przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy kto wiedząc, że zagrożenie nie istniej, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

 

Powrót na górę strony