Aktualności

KWP: Wspólne ćwiczenia Policji i Żandarmerii Wojskowej.

Data publikacji 30.06.2015

Współdziałanie Policji z Żandarmerią Wojskową w trakcie wystąpienia na terenie jednostki wojskowej sytuacji kryzysowej oraz prowadzenie negocjacji z osobą grożącą użyciem broni wobec zakładnika to główne cele dzisiejszych ćwiczeń. Działania obyły się na terenie Jednostki Wojskowej przy ulicy Kraśnickiej w Lublinie. Brali w nich udział żołnierze, policjanci z Sekcji Antyterrorystycznej KWP w Lublinie oraz policyjni negocjatorzy.

Około godziny 10.00 w trakcie rozliczania ze służby w magazynie mundurowym dochodzi do kłótni pomiędzy dwoma żołnierzami, w wyniku której obaj wojskowi zamykają się wewnątrz magazynu. Jako zakładnika biorą magazyniera. Żołnierze posiadają przy sobie broń. Całą sytuację widzi pełniący niedaleko służbę wartownik, który powiadamia dyżurnego jednostki wojskowej. Na miejsce zostają wezwana żandarmeria wojskowa oraz policjanci z KMP w Lublinie. Do jednostki wojskowej przybywa również zespół negocjacyjny oraz SAT KWP Lublin.

Negocjatorzy próbują nawiązać kontakt oraz podjąć negocjacje ze sprawcami zdarzenia. Gdy negocjacje nie przynoszą efekty do działań wkraczają antyterroryści, którzy podczas siłowego wejścia uwalniają zakładnika. Sprawcy zostają zatrzymani.

To wszystko to tylko scenariusz ćwiczeń zorganizowanych przez wojsko w których wzięli udział również policjanci. Działania miały na celu przygotowania policjantów z sekcji antyterrorystycznej i negocjatorów KWP w Lublinie do współdziałania z Żandarmerią Wojskową w zakresie prowadzenia działań w trakcie sytuacji kryzysowej polegającej na wzięciu i przetrzymywaniu zakładników. Funkcjonariusze mieli również okazję przećwiczyć prowadzenie negocjacji z osobą grożącą użyciem broni palnej.  

KG

  • Policjanci przekazują telefon sprawcom zdarzenia.
  • Obserwatorzy.
  • Negocjator rozmawia przez telefon ze sprawcą przestępstwa.

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 29.84 MB)

Powrót na górę strony