Aktualności

Łęczna: Nadmierna prędkość oraz alkohol przyczynami utraty praw jazdy.

Data publikacji 29.06.2015

W miniony weekend policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego łęczyńskiej komendy zatrzymali dwie kierujące, którym zatrzymali prawo jazdy. 23 – letnia mieszkanka Łęcznej jechała toyotą w terenie zabudowanym mając na liczniku 103 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Z kolei 27 – latka kierowała renault mając blisko promil alkoholu w organizmie, dodatkowo przekroczyła dozwoloną prędkość o 20 km/h. W ręce policjantów wpadł również 35 – latek z gm. Ludwin. Nie posiadał prawa jazdy. Mężczyźnie w 2011 roku zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

W sobotę rano policjanci w miejscowości Piaseczno gm. Ludwin zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault. 35 – letni mieszkaniec gm. Ludwin nie posiadał uprawnień do kierowania. Jak ustalili funkcjonariusze mężczyźnie zostały cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami w 2011 roku.

Pechowo tego dnia zakończyła się również podróż dla 23 – letniej mieszkanki Łęcznej. Kierująca toyotą została zatrzymana do kontroli drogowej w miejscowości Jawidz gm. Spiczyn. W terenie zabudowanym miała na liczniku 103 km/h, czym przekroczyła dozwoloną prędkość o 53 km/h.

Następnego dnia po godz. 19.00 w miejscowości Brzeziny gm. Puchaczów policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault. Zarejestrowana prędkość z jaką poruszało się auto wynosiła 70 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h. Za kierownicą pojazdu siedziała 27 – letnia mieszkanka Łęcznej. Policjanci sprawdzili stan jej trzeźwości. Jak się okazało kobieta miała w organizmie blisko promil alkoholu.  

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcom, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie odebrane bezpośrednio przez kontrolującego ich policjanta. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, będzie przedłużony do 6 miesięcy. Jeśli kierowca w tym czasie i tak zdecyduje się wsiąść „za kółko”, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Aby je odzyskać trzeba będzie spełnić wszystkie wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o prawo jazdy.

Z kolei kierowcy, którzy prowadzą pojazd, pomimo tego że prawo jazdy zostało im wcześniej odebrane przez starostę popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. Do tej pory było to wykroczenie. Niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

M.K.

Powrót na górę strony