KWP: Policjanci wzięli udział w warsztatach w Państwowym Muzeum na Majdanku
Policjanci z lubelskiego garnizonu wzięli dziś udział w warsztatach zorganizowanych przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Celem spotkania w tym szczególnym miejscu pamięci o ofiarach II wojny światowej, było nie tylko wzbogacenie wiedzy historycznej na podstawie doświadczeń ludzkich, ale również zwrócenie uwagi na propagowanie wśród społeczeństwa poszanowania praw i wolności drugiego człowieka.
W dzisiejszych warsztatach, które miały miejsce na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie wzięli udział funkcjonariusze z komend miejskich i powiatowych lubelskiego garnizonu Policji – liderzy ds. ochrony praw człowieka oraz Pełnomocnik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony praw Człowieka podinsp. Edyta Naja. Warsztaty poprowadził Pan Wiesław Wysok - kierownik Działu Edukacji muzeum.
Dzisiejsze warsztaty składały się z dwóch części. Podczas tej pierwszej, uczestnicy spotkania zwiedzili obiekty dawnego obozu koncentracyjnego oraz wystawy i eksponaty. Miało to na celu nie tylko przypomnienie tragicznych wydarzeń, które zapisały się w dziejach ludzkości, ale też kształtowanie krytycznego myślenia historycznego na podstawie tych ludzkich doświadczeń.
Kolejna część warsztatów poświęcona została tematyce praktycznych aspektów funkcjonowania sprawców przemocy. Na podstawie przytoczonych biografii nazistów, omawiano przyczyny stawania się sprawcą, relacje między sprawcą a ofiarą przestępstwa, analizowano koncepcje funkcjonowania sprawców w oparciu o teorie psychologiczne.
Zagadnienia związane z prawami i wolnościami człowieka mają dla funkcjonariuszy Policji olbrzymie znaczenie. Mundurowi, którzy stoją na straży przestrzegania prawa, podczas służby spotykają się z przypadkami przestępstw szeroko rozumianej mowy nienawiści. Chodzi tu o dyskryminację ze względu na wyznanie, rasę, czy pochodzenie etniczne.
Z jednej strony Policja stoi na straży przestrzegania tych praw, z drugiej zaś - funkcjonariusze wyposażeni w szereg uprawnień, ingerują w określonym stopniu w sferę wolności, która przysługuje każdemu obywatelowi. W codziennej służbie niezbędna jest zatem kompetentna wiedza dotycząca powyższych zagadnień. Z pewnością dzisiejsze warsztaty stworzyły wiele możliwości poznawczych, przyczynią się też do refleksji nad własnymi poglądami i postawami, zdobyta z kolei wiedza będzie pomocna w wykonywaniu zadań służbowych w sposób profesjonalny, z poszanowaniem praw i godności drugiego człowieka.
A.K.