Aktualności

Ryki: Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie.

Data publikacji 19.03.2015

Jak ustrzec się przed oszustami oraz jak zadbać o swoje bezpieczeństwo usłyszeli seniorzy z gminy Nowodwór, podczas spotkania z udziałem policjantów ryckiej komendy. Przestępcy oszukują najczęściej starsze, samotnie mieszkające osoby. Wykorzystują ludzką życzliwość i dobroduszność.

Spotkanie ryckich  policjantów z seniorami z terenu gminy Nowodwór odbyło się w Szkole Podstawowej w Jakubówce. Miało ono na celu propagowanie przedsięwzięć prewencyjnych skierowanych  do seniorów. Spotkaniu przyświecało hasło „Bezpieczny senior”. Seniorzy łatwo mogą stać się ofiarami oszustów i naciągaczy. Osoby starsze, które czują się samotne, schorowane, a także poprzez swoją ufność, często niepełnosprawność narażone są w większym stopniu na działania ze strony przestępców. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z metodami oszustw i kradzieży oraz podzielić się z policjantami swoimi doświadczeniami. Szczególny nacisk położono na działania sprawców podszywających się pod urzędników, inkasentów, akwizytorów oraz używających metody „na wnuczka”. Poruszono także temat zabezpieczenia mienia przed kradzieżą oraz podawania danych personalnych przez telefon. Przebywając w domu czy mieszkaniu nie możemy przyjmować założenia, że jesteśmy w nim w pełni bezpieczni i nic nam nie grozi. Trzeba bowiem pamiętać, że wśród sprawców przestępstw są tacy, którzy charakteryzują się szczególną przebiegłością i zuchwałością w działaniu.

Gospodarze spotkania z ogromnym zainteresowaniem słuchali o tym, jak ustrzec się przed oszustem i nie dać się zwieść jego manipulacjom. Policjanci wręczyli zebranym broszury zawierające wskazówki jak nie paść ofiarą oszusta. Mundurowi  zakończyli spotkanie z nadzieją, iż przekazane seniorom informacje spowodują, że żaden z nich nie pozwoli zwieść się fałszywemu urzędnikowi lub wnuczkowi.

Jeżeli podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustem zadzwoń na Policję 112 lub 997.

JW

Powrót na górę strony