Aktualności

Łęczna: O odpowiedzialności z licealistami.

Data publikacji 28.01.2015

Łęczyńscy policjanci odwiedzili uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 w Milejowie. Tematem spotkania była m.in. odpowiedzialność prawna i karna. Młodzież dowiedziała się o konsekwencjach negatywnych zachowań, omówiono środki wychowawcze stosowane przez sądy rodzinne i nieletnich. Przypomniane zostały zasady bezpiecznych zachowań na drodze, podkreślano obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Policjanci apelowali o zachowanie bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii.

Podnoszenie świadomości prawnej u młodzieży jest niezwykle ważne zarówno dla społeczności lokalnej, ogólnego poczucia bezpieczeństwa jaki i młodych ludzi. Policjanci podczas prowadzonych spotkań z młodzieżą wskazują, że niejednokrotnie popełnione błędy w wieku młodzieńczym mają odzwierciedlenie w dalszym, już dorosłym życiu.

Wczorajsze spotkanie z uczniami I klasy Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Nr 2 w Milejowie miało m.in. na celu przekazanie młodzieży niezbędnej wiedzy teoretycznej dotyczącej odpowiedzialności prawnej, a także karnej.

Policjanci omówili katalog najczęściej popełnianych przez młodych ludzi czynów karalnych. Przybliżono środki wychowawcze jakie może zastosować Sąd Rodzinny i Nieletnich, wskazywali kim jest w świetle prawa nieletni, kiedy odpowiada się za swoje czyny jako osoba dorosła, co to jest czyn karalny i demoralizacja.

Prelekcja dotyczyła również szeroko pojętego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Stróże prawa przestrzegali młodych ludzi przed skutkami nieodpowiedzialnych zachowań na drodze. Wskazywali na konsekwencje i skutki prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, jazdę z nadmierną prędkością, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przedstawili krótką statystykę dotyczącą zdarzeń drogowych z terenu powiatu łęczyńskiego.

Policjanci przypominali, że pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Ponadto stróże prawa apelowali aby podczas zbliżających się ferii nie zapominać o wszelkich zasadach bezpieczeństwa.  

MK

Powrót na górę strony