Aktualności

Włodawa: Podając się za pracownika ubezpieczeniowego oszukał starszą panią

Data publikacji 23.01.2015

Włodawscy policjanci poszukują oszusta, który podając się za przedstawiciela ubezpieczeniowego zaoferował 75-latce pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Mężczyzna wyłudził od niej 1 tys. złotych. Oszusta poszukują teraz policjanci.

Jak ustalili policjanci, do 75-letniej mieszkanki Urszulina na początku stycznia przyszedł nieznany jej mężczyzna, który przedstawił się jako przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej . Mężczyzna zaoferował kobiecie pomoc w uzyskaniu wysokiego odszkodowania dotyczącego śmierci jej męża. W zamian za to, kobieta miała mu przekazać 5 tysięcy złotych na formalności z tym związane. Kobieta oświadczyła, że nie dysponuje taką gotówką i przekazała mężczyźnie  tysiąc złotych. Kolejnego dnia zgodnie z zapowiedzią mężczyzna miał przyjechać z księgową i wypłacić kobiecie odszkodowanie w wysokości 27 tysięcy złotych, ale oczywiście się nie pojawił. Kobieta zrozumiała, że została oszukana i powiadomiła Policję.

Sprawca to mężczyzna w wieku około 60 lat, poruszał się prawdopodobnie ciemnozieloną hondą. Ktokolwiek może pomóc w ustaleniu oszusta proszony jest o kontakt z Komendą Powiatową Policji we Włodawie – tel. 997 lub 82 5727 290 lub do Wydziału Kryminalnego 82 572 72 24.

Ponownie policjanci apelują, że aby uniknąć takiego zagrożenia, wystarczy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności!

  • nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby, a także osób które próbują sprzedawać towary po niskich, atrakcyjnych cenach, czy też podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji bądź proponują zawarcie korzystnych umów. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby aby uśpić czujność domownika,
  •  w przypadku telefonów z prośbą o pomoc w krytycznej i nagłej sytuacji należy sprawdzić, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie,
  • jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik konkretnej instytucji żądajmy pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika,
  • nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu, szklankę wody, środki przeciwbólowe, jedzenie – wówczas korzystając z naszej nieuwagi ich wspólnicy dokonują kradzieży.
  • nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach – towar albo pochodzi z kradzieży albo pod tym pretekstem złodzieje chcą zająć naszą uwagę i okraść mieszkanie.
  • jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności!
  • w każdej wątpliwej sytuacji należy się kontaktować z Policją. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

B.Sz.

 

 

Powrót na górę strony